ADÜ Menü

Adnan Menderes Üniversitesi
Yabancı Diller Yüksekokulu

Yabancı Dil Yeterlik Sınavı (YDYS)

SINAV HAKKINDA GENEL BİLGİ

Yüksekokulumuzda her eğitim-öğretim yılı başında ve buna ek olarak güz ve bahar yarıyılları sonunda Yabancı Dil Yeterlik Sınavı (YDYS) yapılır.  Bu sınav sonucunda, başarılı öğrencilerimiz hazırlık sınıfından muaf olurlar. Başarılı olamayan öğrencilerimiz ise sınavdan aldıkları nota göre Elementary (Başlangıç seviyesi), Pre-Intermediate (Alt-orta seviye) ya da Intermediate (Orta seviye) sınıflarından birine yerleştirilir.

Hem zorunlu hem de isteğe bağlı hazırlık sınıfı olan bölümlerin öğrencilerinden hazırlık sınıfına kayıt yaptırmış olan tüm öğrencilerimiz bu sınava katılabilir. Bu sınavdan önlisans programlarına kayıtlı öğrencilerimizden yüz tam puan üzerinden en az elli (50) puan, Lisans programlarına kayıtlı öğrencilerimizden yüz tam puan üzerinden en az yetmiş (70) puan ve Lisansüstü programlara kayıtlı öğrencilerimizden de kayıtlı oldukları enstitü tarafından yüz tam puan üzerinden istenen asgari puanı alanlar başarılı sayılır.

Yabancı dil yeterlik sınav tarihleri üniversitemizin akademik takviminde yer alır.  

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

ZORUNLU HAZIRLIK SINIFI OLAN bölümlere erken kayıt yaptıran öğrencilerimiz OBİS (Öğrenci Bilgi Sistemi) üzerinden YDYS’ye başvurabilirler.

Hem ZORUNLU HAZIRLIK SINIFI OLAN hem de İSTEĞE BAĞLI HAZIRLIK SINIFI OLAN bölümlere kayıt yaptıran öğrencilerimiz okullar açılmadan önce ilan edilen tarihlerde OBİS (Öğrenci Bilgi Sistemi) üzerinden YDYS’ye başvurabilirler.

 

ÖNEMLİ BİLGİ:

YDYS’ye giremeyenler için mazeret sınavı yapılmaz ve bu durumdaki öğrenciler en alt kur olan Elementary seviyesinde bir sınıfa yerleştirilir. Bu nedenle, öğrencilerimizin dil seviyelerinin tam olarak belirlenebilmesi ve kendilerine uygun olan seviye sınıfına yerleştirilebilmeleri için bu sınava mutlaka girmeleri gerekmektedir.