Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

Fair-Play Üniversiteler Kervanı Paneli Üniversitemizde Gerçekleşti

Fair-Play Üniversiteler Kervanı Paneli Üniversitemizde Gerçekleşti


Fair-Play Üniversiteler Kervanı organizasyonu kapsamında Üniversitelere ziyaretlerde bulunarak Fair –Play ruhunu sporcu ve öğrenciler özelinde tüm Türkiye’ye yaymayı planlayan Fair-Play Komisyonu üyeleri, bu seneki ilk Fair-Play Üniversiteler Kervanı Paneli’ni 16 Mart 2017 tarihinde Üniversitemizde gerçekleştirdi.

Üniversitemiz Atatürk Kongre Merkezi Miletos Salonu’nda gerçekleştirilen panelin öncesinde Türkiye ve Dünya’nın birçok yerinden karikatüristin çizimlerinin yer aldığı Dünya Fair-Play Karikatürist sergisinin açılışı yapıldı.

Üniversitemiz Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu Müdürü (BESYO) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ali Güreş'in moderatörlüğünü yaptığı, Avrupa Fair-Play Birliği (EFPM) Başkan Yardımcısı Erdoğan Arıpınar, Türkiye Fair Play Komisyonu Başkanı Murat Özbay, Türkiye Üniversiteler Spor Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hayri Ertan, Komisyon üyeleri, İstanbul Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Elemanları Doç. Dr. Bilge Donuk, Öğretim Görevlisi Semra Demirer,  Arş. Gör. Sevim Güllü, spor yazarları  Haldun Domaç,   Teoman Güray,  Avni Erboy,  Remzi Yılmaz  ve 1968 Meksika Olimpiyatları'nda 4. olarak, Türkiye'ye maratonda en büyük başarıyı kazandıran efsane atlet İsmail Akçay’ın konuşmacı olarak katıldığı panele, Üniversitemiz BESYO öğretim elemanları ve öğrencileri katıldı.

Panel öncesinde, Fair-Play Komsiyonu Üyeleri Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan’ı makamında ziyaret etti. Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Törün Özer, Üniversitemiz Genel Sekreter V.  Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aslan, Yrd. Doç. Dr. Ali Güreş ve öğretim üyelerinin hazır bulunduğu ziyarette,  Fair –Play Komisyonu üyeleri; Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan’a teşekkür plaketinin yanı sıra, Fair-Play ruhunu simgeleyen rozet ve madalya hediye etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan ise komisyon üyelerine hediyelerini sundu.
Ziyaretin ardından Atatürk Kongre Merkezi Fuaye alanında,  Dünya Fair-Play Karikatür Sergisinin açılışını yapan komisyon üyeleri panel öncesinde Üniversitemiz BESYO Müdürü Yrd. Doç .Dr. Ali Güreş , Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Reşat Kartal, Okt. Hüseyin Büyükçoban, Öğr.Gör. Yasin Yıldız ve Arş. Gör. Alper Kartal’a Fair-Play hizmet madalyası ve sertifikalarını verdi.
Madalya ve sertifika takdiminin ardından panelin açılışını yapan Üniversitemiz  BESYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ali Güreş, 6 yıl önce Türkiye Üniversiteler Sporları madalya sıralamasında 100. sırada yer alan Üniversitemizin, Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan’ın katkı ve destekleri, öğrencilerimizin özverileriyle 6. sıraya yükseldiğini belirtti.
Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hayri Ertan’ın federasyonun tarihçesi ve çalışmalarından bahsettiği konuşmasının ardından spor yazarı Erdoğan Arıpınar söz alarak  geleceğin şampiyonlarını yetiştirecek ve şampiyonlarını kürsüye çıkaracak beden eğitimi öğretmenlerine, antrenörlerine fair-play’ı anlatmak için geldiklerini belirterek, milli sporcularımızın yaşadıklarından örneklerle fair-play ruhunu anlattı.
Panelin bir diğer konuşmacısı spor yazarı Remzi Yılmaz toplumsal fair-play’ e örnek olarak tanımladığı ‘Gülümse’ adlı  kısa filmi katılımcılarla  paylaştı. Sporcularımızın gösterdiği  fair-play’a uygun davranışlardan örneklerle  derlediği konuşmasında, komisyonun tarihçesi ve faaliyetleri hakkında bilgiler veren  Komisyon Başkanı Murat Özbay’ın ardından söz alan spor yazarı Haldun Domaç ise spor basınının fair-play ruhunun yayılmasındaki sorumluluğuna dikkat çekti.
İstanbul Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilge Donuk’un  fair -play  ruhuna aykırı davranışları anlattığı sunumuyla devam eden panelde, 1968 Meksika Olimpiyatları'nda 4. olarak Türkiye'ye maratonda en büyük başarıyı kazandıran efsane atlet İsmail Akçay Ay-yıldızlı formayı taşımaktan dolayı duyduğu heyecanı ve gururu katılımcılarla paylaştı.
Daha sonra söz alan İstanbul Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Elemanlarından   Semra Demirer, geleceğin şampiyonlarını eğitecek Üniversitemiz BESYO öğrencilerine tavsiyelerde bulunurken, Sevim Güllü ise Atatürk’ün Fair-Play ve ideal sporcuyu nasıl tanımladığını Atatürk’ün hayatından kesitlerle dinleyicilere sundu.
Panelin son konuşmacısı spor yazarı Teoman Güray’ın fair-play’in anlamlarından yola çıkarak hazırladığı sunumunun ardından, konuşmacılara, Rektörümüz adına; Fair-Play Kervanı Paneli’nde görev alan Üniversitemiz BESYO öğrencileri tarafından teşekkür belgesi verildi. Panelin bitiminde ise panelistler ve dinleyicilerin toplu olarak yer aldığı fotoğraf çekimi yapıldı.