ADÜ Menü

Adnan Menderes Üniversitesi
Yenipazar Meslek Yüksekokulu

Genel Bilgiler

Yenipazar:

  

Yenipazar  İlçesi Aydın İline bağlı 17 ilçeden biri olup , Ege Bölgesinden yer alan , Madran Dağı eteklerinde kurulmuş bir yerleşim merkezidir.Doğusunda Bozdoğan İlçesi, batısında Aydın İli Merkezi, kuzeyinde Sultanhisar ve Nazilli İlçeleri, güneybatısında Çine ilçesi bulunmaktadır.Yenipazar ilçesinin Nazilli İlçesine uzaklığı 21km. Aydın'a uzaklığı 40km.İzmir'e uzaklığı 170km,Denizli'ye uzaklığı 102km'dir.Büyük Menderes Ovasının güney taraflarında bir yerleşim merkezi olan Yenipazar İlçesinin toplam alanı 208.620 dekar ,denizden yüksekliği ortalama 64 m'dir.Yenipazar İlçesine bağlı toplam 14 köy bulunmaktadır. 2011 yılı nüfusu 13078'dir.

Bozdoğan İlçesine bağlı bir nahiye olan Yenipazar 1957 yılında ilçe olmuştur.Kültürel ve diğer temel birçok yapı özelliği yönünden tipik bir Anadolu kasabası niteliğini sürdürmüştür.Ege Bölgesinin ve özellikle Aydın yöresinin yaşam çizgisinde olan hemen her şeyi Yenipazar'ın tarihsel süresince görmek olasılığıdır.           

          Tarihsel süreçte Yenipazar'ın önemli bir gerçeği de Yörük Ali Efe'dir. Bir övünç bir gurur kaynağı olarak benimsenen Ali Yörük 1886 yılında Sultanhisar ilçesinin Kavaklı köyünde doğmuştur. 1919 yılında çete kurarak dağa çıkan ve çoğalarak Milli Aydın Alayı adını alan milis güçleriyle Kurtuluş savaşında birçok yararlılıklar gösteren Yörük Ali Efe, savaştan sonra 1925 li yıllarda Yenipazar'da çırçır fabrikası satın alarak Yenipazar'a yerleşmiş ve 1953 yılında Yenipazar'da ölmüştür. Yörük Ali Efe ile ilgili eşyaların bulunduğu Yörük Ali Efe müzesi ziyarete açılmıştır.

           

            Daha ayrıntılı bilgi için    www.yenipazar.gov.tr        tıklayınız.

Kuruluş :

          

Okulumuz Adnan Menderes Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak 1994 yılında Bankacılık, İşletmecilik ve Muhasebe programları olarak kurulmuş ve toplam 49 öğrenci ile aynı yıl eğitime başlamıştır.Yine 2001 yılında  Muhasebe  ve Bankacılık Programlarında İkinci Öğretim Programları ve 2002 yılında da Sigortacılık Programı, 2006 yılında Sigortacılık ikinci öğretim, İşletme İkinci Öğretim ile Emlak ve Emlak Yönetimi Programları, 2008 yılında Emlak ve Emlak Yönetimi İkinci Öğretim Programı ve son olarak 2012 yılında Maliye ve Maliye İkinci Öğretim Programları açılmıştır.

Öğrenci Sayısı :

Okulumuz 1611 öğrenci ile eğitim-öğretim faaliyetine devam etmektedir.

Yerleşim :

Okulumuz Yenipazar ilçe merkezindedir.

Ulaşım :

    İlçenin ulaşım olanakları incelendiğinde tüm köyleri  ile bağlantısını kolaylıkla sağlayan karayolları bulunduğu ve İzmir Denizli Devlet Karayoluna 8km uzaklıkta olduğu görülmektedir.Aydın ve Nazilli ile her 30 dakikada bir karşılıklı minibüs seferleri vardır.

Olanaklar :

Yenipazarda 120 kişilik kredi ve Yurtlar krumuna bağlı kız öğrenci yurdu; 100'er kişilik altı adet özel kız öğrenci pansiyonu; ayrıca 100'er kişilik üç adet özel erkek öğrenci pansiyonu mevcuttur.  Özel yemek şirketlerinin işlettiği Yüksekokulumuz yemekhanesinde her gün öğle yemeği verilmektedir.

 

İLETİŞİM

Telefon : 0256- 3614124-26

Faks : 0256- 3614125

HARİTA İÇİN TIKLAYINIZ