Söke Meslek Yüksekokulu

Söke Meslek Yüksekokulu

HAKKIMIZDA

KURULUŞ


ADÜ, Söke Meslek Yüksekokulu 1 Temmuz 1992 tarihinde yürürlüğe giren 3837 sayılı kanun ile kurulmuş ve 27.05.1994 tarihinde Prof.Dr.Akgün AYDENİZ'in Söke Meslek Yüksekokulu Müdürlüğüne atanması ile faaliyete başlamıştır. Tekstil ve Otomotiv olmak üzere iki ayrı teknik programla açılan yüksekokulumuz 10 Ekim 1994 tarihinde 49 öğrenci ile ilk eğitim-öğretim yılına başlamıştır. 

 

 

YERLEŞİM


Söke, Aydın ilinin yüzölçümü bakımından en büyük ilçesi olup 1356 km2' lik bir alana sahiptir. İlin en batısında yer alır. Doğusunda Koçarlı, kuzey doğusunda Germencik, kuzey ve kuzey batısında Kuşadası, batı ve güney batısında Ege denizi, güneyinde Muğla iline bağlı Milas ilçesi yer almaktadır. Söke'nin İzmir'e karayolu uzaklığı 110 km, Aydın'a ise 54 km'dir. 2012 yılı nüfus sayımının sonuçlarına göre, Söke merkez nüfusu 70.522, belde ve köylerin nüfusu 45.064, ilçe geneli toplam nüfus ise 115.586' dir.

Söke civarı 5000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Sırasıyla Hititler, İyonlar, Frigler, Lidyalılar, Persler, Makedonyalılar, Roma, Bizans ve Türkler bu bölgeye hakim olmuşlardır. İlk çağın önemli İyon limanlarından üç tanesi bugünkü Söke sınırları içindeydi. Bunlar; Miletos, Priene ve Myus'tur.

1950'li yıllara dek geniş otlakları ile yörüklerin hayvanlarına otlak ve barınak olan Söke Ovası günümüzde modern ve örnek tarımın uygulama alanıdır. Büyük Menderes nehrinin getirmiş olduğu alüvyonların denizi doldurması sonucu meydana gelmiştir. Ovada yetişen ürünler, sanayi bitkileri ile birlikte tahıllar, sebze ve meyvelerdir. Pamuk tarımı bakımından geniş bir potansiyele sahiptir.

İlçemiz sınırları içinde çimento, dokuma, konfeksiyon, un ve seramik üretimi yapan beş adet sanayi mevcuttur.

 


OLANAKLAR


Yüksekokulumuz, idari ve eğitim faaliyetlerini 3200 m2 kullanım alanı olan bir binada 13 Programla faaliyetlerini sürdürmektedir. 21 akademik personelle eğitim-öğretim hizmetlerini sürdürdüğü Yüksekokulumuzda diğer birimlerimizden gelen öğretim elemanları da ders vermektedir. Binamızda 13 derslik, 1 konferans salonu, 1 Dikim Atölyesi, 1 Otomotiv Atölyesi, 1 Elektromekanik Kumanda Atölyesi, 1 Ölçme ve Elektronik Atölyesi, 1 Mekatronik Atölyesi, 1 Tekstil Laboratuvarı, 1 Tasarım Atölyesi, 1 Bilgisayar Laboratuarı, 1 CAD Laboratuarı, 1 kantin, 1 yemekhane ve 1 basketbol-voleybol sahası bulunmaktadır.

 

GENEL BİLGİLER


Meslek Yüksekokulumuzda eğitim-öğretim 2 yıllıktır. 2020-2021 eğitim öğretim yılı itibariyle öğrenci sayımız 1402’dır.


MİSYONUMUZ


Gelişen teknoloji ile birlikte iş dünyasının gereksinim duyduğu, araştıran, çözüm üreten, sosyal becerileri gelişmiş, kendine güvenen, doğru kararlar verebilen, akılcı, üretken, insan haklarına saygılı, evrensel değerlere açık, topluma ve toplumsal sorunlara duyarlı gençler yetiştirmektir.


VİZYONUMUZ


Çağın gerektirdiği bilgi ve beceriye sahip, teknolojik gelişmeleri takip edebilen, uluslararası platformda aranılır nitelikte ara elemanlar yetiştiren; yenilikçi, paylaşımcı, sanayi ve bölge halkı ile sürekli işbirliği içerisinde, mensubu olmaktan gurur duyulan, öncü bir eğitim kurumu olmak.