Söke Meslek Yüksekokulu

Söke Meslek Yüksekokulu

TURİZM VE OTEL İŞLETMECİLİĞİ

Tarihin en eski dönemlerinden beri birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bölge, tarihî ve kültürel değerlerin izlerini taşıyan bir coğrafyada yer almaktadır.  Kültür ve turizm değerleri açısından dünyanın birçok yerine göre oldukça şanslı olan bölge, deniz, kum, güneş olan klasik turizm anlayışının yanı sıra kültür ve doğa turizmi, agro-turizm, termal turizm gibi turizm çeşitleriyle yılın her mevsiminde turizme hizmet verebilecek bir cazibe merkezidir. Ayrıca Bodrum, Kuşadası, Efes, Pamukkale, Afrodisias ve daha nice güzellikleri ile dünyada öne çıkmaktadır.

Coğrafi konumu nedeniyle ilk çağlardan beri önemli bir yerleşim merkezi olan bölgenin kuzeyinde İzmir, Manisa, Uşak; doğusunda Afyon, Burdur ve Antalya illeri bulunmaktadır. Batı sınırını Ege Denizi kıyıları çizerken, güney sınırını ise Ege Denizi ve Akdeniz çizmektedir. Bölgenin Ege ve Akdeniz kıyılarını oluşturan Muğla ve Aydın illerinin kıyı şeridi toplamda 1.250 km’yi geçmektedir. Bu uzunluk birçok ülkenin toplam kıyı uzunluklarından daha fazladır, bu da bölgenin turizm merkezi olmasının yanında bölgeye küçük ve büyük ölçekte yedi tane liman kazandırmıştır. Bölge Türkiye’nin güneyinden dünyaya açılan bir pencere konumunda olduğu gibi Akdeniz Bölgesi’nden Ege Bölgesi’ne de bir köprü görevi görmektedir.

Bu programdan mezun olan öğrenciler; konaklama tesisleri (otel, tatil köyü), yiyecek-içecek işletmeleri (restoran, cafe), havayolu işletmeleri, çeşitli ulaştırma şirketleri, turizm rehberliği, turizm bakanlığı, turizm yazarlığı ve fotoğrafçılığı, kongre-konferans merkezleri, turizm enformasyon merkezlerinde çalışma olanağı bulabileceklerdir.