Kuyucak Meslek Yüksekokulu

Kuyucak Meslek Yüksekokulu

Uzaktan Eğitim (5i) Dersleri Nedir?

Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi ile Yabancı Dil (İngilizce) derslerinin okutulması hakkındaki düzenleme, Yüksek Öğrenim Kanununun 5nci Maddesinin (i) bendinde belirtildiği için, Türkiye genelindeki Üniversitelerde bu derslere 5i dersleri denilmektedir. Uzaktan eğitim dersleri olarakta adlandırılan 5i derslerini üniversitemiz, diğer birçok üniversite gibi 2014 yılından itibaren uzaktan eğitim ile yürütülmesine başlamıştır.

Uzaktan eğitim ile alınan bu derslerin, herhangi bir ders saati veya dersi vermekle yükümlü öğretim elemanı yoktur. Öğrenciler merkezi olarak yürütülen bu derslerin notlarına, OBİS sayfalarına giriş yaptıktan sonra, sol taraftaki menüde bulunan "Uzaktan Eğitim" linkine tıklayarak veya aduzem.adu.edu.tr linkine tıklayarak ulaşabilirler.

Öğrenciler, uzaktan eğitim derslerinin sınavlarına yalnızca dönem sonunda gerçekleşen yarıyıl sonu sınavları ile birlikte katılabilirler. Bu sınavlar, üniversite senatosu tarafından aksine bir karar alınmadığı sürece, dönem sonu sınavlarının ilk haftasının Çarşamba günü 17:00-19:00 saatleri arasında yapılır. Bu derslere ait bütünleme sınavı ise bütünleme sınav haftasının ikinci haftasındaki Çarşamba günü 17:00-19:00 saatleri arasında yapılır.

Her iki döneme ait uzaktan eğitim derslerinin (Türk Dili I-II, Atatürk İlke ve İnkilapları Tarihi I-II ve Yabancı Dil I-II) tamamına bu sınavlarda katılabilirler. Test türünde olan her bir ders için 20 dakika süre tanınan bu sınavlar, toplamda 120 dakika sürmekte ve öğrencinin kayıtlı bulunduğu birimde gerçekleşmektedir.

Sınavlarınıza ait sonuçları, OBİS sayfanızdaki "Not Görüntüleme" kısmından ulaşabilirsiniz. Her ne kadar Meslek Yüksekokulumuz uygulama aşamasına dahil olsa da, sınavların değerlendirilmesi ve sonuçların ilan edilmesi kısmı, üniversitemizin merkezi eğitim birimine ait bir görevdir. Bu nedenle lütfen birimimizden sınav sonuçlarının ilanı ile ilgili taleplerde bulunmayınız