Çine Meslek Yüksekokulu

Çine Meslek Yüksekokulu

Uygulama Birimleri

Ülkemiz ve yöre kosullarina göre çagdas Egitim-Ögretim vermeyi amaçlayan Yüksekokulumuz, çiftçi ve üreticilerle ilişki içinde bulunmaktadir. Bu baglamda eğitim binalarimizin yapılmasi için tahsisli arazimiz üzerinde çiftçi ve üreticilere uygulamali bilgi aktarilması ve ögrencilerimize okutulan derslerin uygulamalarının yaptırılması için yerel yönetimlerden saglanan katkılarla "Uygulama Merkezimiz" 1997 yılı Nisan ayı içinde, Sundurma tipi besi ahırı da 2001 yılı Mart ayında devreye sokulmustur. Ayrıca aynı taşınmaz üzerinde, 1998 yılı içinde 1 adet koyun sundurması, 2002 yılı içinde de eski ari evine ek olarak laboratuar ile birlikte yeni bir arıcılık ünitesi devreye girmiştir.

2002 yılı içerisinde eski Arıcılık Ünitesi düzenlenerek kanatlı hayvan yetiştirme kümesine dönüştürülmüştür. Ayrıca ilgili çiftlik hayvanlarinin kesilip parçalanabileceği kesimhanemiz de aynı yıl içinde devreye girmiştir.

Bunların yanında Yüksekokulumuzda Et ve Ürünleri Teknolojisi Programına yönelik Et ve Et Ürünleri İşleme Ünitesi; Süt ve Ürünleri Teknolojisi Programına yönelik olarakta Süt ve Süt Ürünleri İşleme Ünitesi bulunmaktadır.

2007-2008 Eğitim-Öğretim yılında da Gıda Teknolojisi ve Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Programlarına yönelik olarak Unlu Mamüller Ünitesi ile Meyve-Sebze-Zeytin İşleme Ünitesi ile Zeytinyağı Dolum Ünitesi tamamlanmış olup faaliyetlerine başlamıştır.