Veteriner Fakültesi

Veteriner Fakültesi

Veteriner Fakültesi’nin EAEVE Başarısı

Veteriner Fakültesi’nin EAEVE Başarısı

Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Avrupa Birliği bünyesinde veteriner fakültelerinin eğitim standartlarını geliştirmek amacıyla onları eğitimde istenilen asgari şartlara (2005/36 AB Direktifi) ulaştırmayı (Approval) ve takibinde de eğitim kalitesini en yüksek seviyeye (Accreditation) getirmeyi amaçlayan 2 basamaklı bir değerlendirme sistemini uygulayan bir kuruluş olan EAEVE’nin (European Association of Establishment for Veterinary Education) değerlendirmeyi yapan ECOVE (The European Committe of Veterinary Education) komisyonu tarafından 11 Mayıs 2016 tarihinde Approval olarak tanımlanan 2005/36 AB Direktifi uygunluğunu almaya hak kazanmıştır.
2016 yılı itibariyle Avrupada bulunan veteriner eğitim kurumlarından, 96’sı EAEVE üyesidir. 12.05.2016 tarihi itibariyle 96 üye fakülteden 62’si “Approval”, 6 tanesi ise “koşullu Approval”, (conditional approval) değerlendirmesine sahiptirler. Türkiye’de ise Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi şu an approval değerlendirmesine sahip 5 fakülteden biri ve en gencidir.
Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi 2005 yılında EAEVE’ye üye olmuştur. EAEVE’nin uzmanlar komitesi ve öğrenci temsilcisi Fakültemize ilk ziyaretlerini 10-14 Ekim 2011 tarihinde gerçekleştirmişlerdir. İlk değerlendirme sonrasında sunulan ziyaret raporunda, Fakültemizin bazı eksiklikleri tespit edilmiş, bunların tamamlanması için süre verilmiştir. Bu ziyaret ayrıca Fakültemiz Yönetimine ve Öğretim Üyelerimize eğitim-öğretim politikamızın yeniden değerlendirilmesi için önemli bir katkı yapmıştır.
Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Yönetimi ve Öğretim Üyeleri raporda açıklanan yetersizlikler üzerine odaklanmış, gerek laboratuvarlar ve deney hayvanları ünitesi gerekse Araştırma Uygulama  Hastanesinde, ilk ziyarette belirlenen eksikliklerin giderilmesi için gerekli düzenlemeleri yapmış, EAEVE’den 2. ziyareti istemiştir. EAEVE, 22-24 Mart 2015 tarihlerinde bu ziyareti gerçekleştirmiş ve ilk ziyarette tespit edilen eksikliklerin önemli ölçüde giderildiğini belirtmiştir. Fakültemiz, Kasım 2015 ve Nisan 2016 tarihlerinde gönderilen gelişim raporlarına istinaden, 11 Mayıs 2016 tarihinde Uppsala’da (İsveç) yapılan toplantıda ECOVE tarafından APPROVAL kategorisiyle sertifikalandırılmıştır. Sertifika geçerlilik süresi Ekim 2021 yılında dolmaktadır.
Kararın Fakültemize, Üniversitemize ve Ülkemize hayırlı olmasını diler, öncelikle Avrupa standartlarında bir fakülte olma yolunda önemli bir mihenk taşı olan bu başarıda 2005 yılından bu güne kadar emeği geçen başta Fakültemizde Dekanlık yapmış Prof. Dr. Hasan EREN, Prof. Dr. Ahmet Gökhan ÖNOL ve Prof. Dr. Ergün Ömer GÖKSOY’a, Dekan Yardımcılarına, bu süreçte Rektör Yardımcılığı yapmış hocalarımız Prof. Dr. Osman KAYA, Prof. Dr. Hasan ERDEN, Prof. Dr. M. Kamil ÖCAL, Prof. Dr. Ali BELGE’ye; maddi ve manevi desteğini hep yanımızda hissettiğimiz Rektörümüz Prof. Dr. Cavit BİRCAN’a, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Recai TUNCA, Prof. Dr. Törün ÖZER ve Prof. Dr. Mustafa Ali SARILI’ya; bütün öğretim üyesi ve öğretim elemanlarına, Fakülte Sekreteri Murat Durmaz’a, tüm mali ve idari işler personelimize, Fakültemiz hastanesinin tadilatlarını dışarıdan hizmet almadan canla başla tamamlayan destek personelimize çok teşekkürler…