Turizm Fakültesi

Turizm Fakültesi

"2020 Yılı Türk Turizminin Genel Değerlendirmesi ve 2021 Yılından Beklentiler" Paneli Gerçekleştirildi


Fakültemiz tarafından her yıl geleneksel olarak Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen "2020 Yılı Türk Turizminin Genel Değerlendirmesi ve 2021 Yılından Beklentiler" konulu panelimiz 21 Nisan 2021 Çarşamba günü gerçekleştirildi.

Panelin düzenlenmesini sağlayan Dekan Yardımcımız Doç. Dr. Aziz BOSTAN, konuklarımıza hoşgeldiniz konuşmasını gerçekleştirerek, sözü açılış konuşmalarını gerçekleştirecek konuklarımıza bıraktı. 

Panelin açılış konuşmacıları olarak Dekan Vekilimiz Prof. Dr. Cumali ÖKSÜZ, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer GÜNEL ve Kuşadası Kaymakamımız Sadettin YÜCEL tarafından turizmin ülkemiz açısından önemini vurgulayan konuşmalar gerçekleştirildi. 

Fakültemiz Seyahat İşletmeciliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Osman Eralp ÇOLAKOĞLU'nun moderatörlüğünü üstlendiği panelde ilk olarak Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi'nden Prof. Dr. Muharrem TUNA, TUADER başkanı olarak 2020 yılında ortaya çıkan Covid-19 pandemisin turizme etkilerinden bahsederek 2021 yılında nasıl bir yol izlenmesi gerektiği hakkında bilgiler verdi. 

İkinci konuşmacı olarak söz alan KODER Başkanı Tacettin ÖZDEN pandeminin otelleri de olumsuz etkilediğini vurgulayarak, pandemiye karşı aşılamanın başarılı olduğu takdirde 2021 yazında biraz daha iyi bir sezon olabileceğine vurgu yaptı. 

Teknik nedenlerden dolayı online olarak düzenlenen toplantıya katılamayan TURSAB Aydın BTK Başkanı Eda YURTCAN'ın yerine konuşmacı olarak söz alan Peninsula Tour'un Genel Müdürü ve Kuşadası Belediyesi Turizm Komisyonu Başkanı Fahrettin ÇİÇEK ise acentalar açısından pandeminin çok olumsuz bir etki yarattığından bahsederek, düzelmenin ise zaman alacağını vurguladı. 

Son olarak söz alan ATRO Başkanı Ozan Sayın da diğer konuşmacılar gibi pandeminin rehberleri de olumsuz etkilediğini vurgulayarak pandemi ile birlikte turistlerin tatil anlayışlarının değiştiğini ve artık doğada kalabalıktan uzak tatillerin ön plana çıkacağını belirtti.

Daha sonra, soru cevap kısmında izleyicilerden gelen sorular cevaplandırılarak, pandeminin etkisinden en kısa zamanda kurtulma dilekleriyle panel sonlandırıldı.

Paneli izlemek isteyenler buradan kaydını izleyebilirler.

 

 


20210425224043-MAGE20210421AT155158-000037064072052493587881.jpeg