Turizm Fakültesi

Turizm Fakültesi

Program Hakkında

Programa genel bakış

Program, öğrencilere turizm rehberliği alanında gerekli akademik ve operasyonel bilgileri sunmak, turizm sektörünün her alanında çalışabilecek yetkinliğe sahip profesyoneller yetiştirmek üzere tasarlanmıştır.

Lisans düzeyinde öğrencilerin akademik niteliklerini yükseltmek ve sektörde rahatlıkla çalışabilecek donanıma sahip olmalarını sağlayacak bir programdır. Bu program, öğrencileri ulusal ve uluslararası turizm sektöründe üst düzey bir yöneticilik kariyerine hazırlar.


Öğrenim Süresi

Turizm Rehberliği 4 yıllık bir lisans programıdır.


Kabul ve Kayıt Şartları       

Turizm Fakültesine öğrenci alımları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarına göre yapılmaktadır. Seyahat İşletmeciliği bölümüne başvuruda bulunabilmek için bu sınavlarda alınan Eşit Ağırlık puan türü kullanılmaktadır. Programa başvurabilmek için lise ve dengi orta öğretim kurumlarının birinden mezun olmak gerekmektedir.

ÖSYM tarafından yapılacak olan merkezi yerleştirme sonucunda programa kayıt yaptırma hakkı kazanan öğrencilerin, fakültenin internet sitesinde belirtilecek olan tarihlerde kesin kayıt için gerekli olan belgelerle birlikte fakülteye başvurmaları gerekmektedir.


Programın Yapısı

Programda dersler dönemlik olarak verilmektedir. Turizm Rehberliği programında verilen dersler akademik alanda yeterli yoğunluğa sahip olduğu gibi operasyonel anlamda da yeterli düzeydedir. Ayrıca turizm sektöründe çalışanlar için gerekli olan yönetim, pazarlama, ekonomi gibi dersler de programın içerisinde yer almaktadır.

2. sınıfın sonunda öğrencilerin bölüm başkanlığının uygun gördüğü sektördeki turizm işletmelerinden birinde 75 günlük bir staj yapma zorunluluğu vardır.