Turizm Fakültesi

Turizm Fakültesi

Program Hakkında

Programa genel bakış

Program, öğrencilere seyahat işletmeciliği alanında gerekli akademik ve operasyonel bilgileri sunmak, turizm sektörünün her alanında çalışabilecek yetkinliğe sahip profesyoneller yetiştirmek üzere tasarlanmıştır.

Lisans düzeyinde öğrencilerin akademik niteliklerini yükseltmek ve sektörde rahatlıkla çalışabilecek donanıma sahip olmalarını sağlayacak bir programdır. Bu program, öğrencileri ulusal ve uluslararası turizm sektöründe ve seyahat işletmeciliği alanında üst düzey bir yöneticilik kariyerine hazırlar.


Öğrenim Süresi

Seyahat işletmeciliği 4 yıllık bir lisans programıdır.


Kabul ve Kayıt Şartları        

Turizm Fakültesine öğrenci alımları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarına göre yapılmaktadır. Seyahat İşletmeciliği bölümüne başvuruda bulunabilmek için bu sınavlarda alınan TM1 puan türü kullanılmaktadır. Programa başvurabilmek için lise ve dengi orta öğretim kurumlarının birinden mezun olmak gerekmektedir.

ÖSYM tarafından yapılacak olan merkezi yerleştirme sonucunda programa kayıt yaptırma hakkı kazanan öğrencilerin, fakültenin internet sitesinde belirtilecek olan tarihlerde kesin kayıt için gerekli olan belgelerle birlikte fakülteye başvurmaları gerekmektedir.


Programın Yapısı

Programda dersler dönemlik olarak verilmektedir. Seyahat işletmeciliği programında verilen dersler akademik alanda yeterli yoğunluğa sahip olduğu gibi operasyonel anlamda da yeterli düzeydedir. Seyahat acentalarında yaygın biçimde kullanılmakta olan yazılımlar ve programlar seyahat işletmeciliği bölümünde ayrı birer ders olarak öğrencilere sunulmaktadır. Ayrıca profesyonel seyahat acentacıları ve turizm elemanları için gerekli olan yönetim, pazarlama, ekonomi gibi dersler de programın içerisinde yer almaktadır.

2. ve 3. sınıfın sonunda öğrencilerin bölüm başkanlığının uygun gördüğü sektördeki seyahat işletmelerinden birinde 75 günlük iki staj yapma zorunluluğu vardır.