Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
Tıp Fakültesi

Tıp Fakültesi

Üniversitemiz Öğretim Üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay’ın editörlüğünü üstlendiği “Afetler ve Halk Sağlığı” kitabı yayınlandı.


Üniversitemiz Öğretim Üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay’ın editörlüğünü üstlendiği “Afetler ve Halk Sağlığı” kitabı yayınlandı.

Türkiye’nin sağlık alanında çalışan değerli bilim insanlarının katkılarıyla hazırlanan "Afetler ve Halk Sağlığı" adlı kitap, önemli bir kaynak olarak okuyucularıyla buluştu.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay’ın editörlüğünü üstlendiği 73 yazarın katkıda bulunduğu 55 bölümden oluşan kitapta Üniversitemiz Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Abacıgil kısım editörlüğü yapmış ve Arş. Gör. Dr. Kübra Sofuoğlu ile bölüm yazısına katkıda bulunmuştur. Ayrıca Üniversitemiz Tıp fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalında eğitimini tamamlayarak uzman olan hekimlerimiz Uzm. Dr. Aylin Sönmez Gün, Uzm. Dr. Ferhat Yıldız, Uzm. Dr. Kenan İlkay Alp, Uzm. Dr. Selen Gürsoy Turan değerli bilgileri ile bölüm yazılarına katkıda bulunmuşlardır.

Türkiye'de son yaşanan afetlerin ardından, kriz yönetiminin önemi bir kez daha gündeme geldi. İnsan yaşamını ve toplumsal istikrarı koruma adına, bir araya gelen çok sayıda bilim insanının çalışmasıyla ortaya çıkan “Afetler ve Halk Sağlığı” kitabı, kriz anlarında yaşam kayıplarını ve olası ölümlerin en aza indirmenin yolu olarak temel halk sağlığı ilkelerini vurguluyor. Yazarlar, toplumsal eşitsizlik, çevre bilinci, risk gruplarına öncelik verme, sağlık hizmetlerinin etkili sunumu ve toplum katılımı gibi konuları ele alarak, geniş bir yelpazede bilgi sunmaktadırlar. Bu eser ve gelecekteki afetlerde başta sağlık profesyonelleri ve kamu yöneticileri olmak üzere, araştırmacılar, akademisyenler ve ilgili sektörde çalışanlar için önemli bir kaynak niteliği taşımaktadır.

“Afetler ve Halk Sağlığı” kitabının e-kitap formatına Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER) resmi internet sitesi Halk Sağlığı Okulu sekmesi, https://www.halksagligiokulu.org adresinden ulaşabilirsiniz.


20230908090835-9CUIMG20230908WA0000-000098162947479110536224.jpg