Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
Tıp Fakültesi

Tıp Fakültesi

Dr. Öğr. Üyesi Erkan Gümüş’ün yürütücüsü olduğu proje, TÜBİTAK tarafından desteklendi.


Fakültemiz Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyemiz Dr. Öğr. Üyesi Erkan Gümüş’ün yürütücüsü olduğu proje, TÜBİTAK tarafından desteklendi.

Dr. Öğr. Üyesi Erkan Gümüş, ‘TÜBİTAK 3501 Kariyer Projeleri’ kapsamında 409.580TL bütçe ile desteklenen projelerinde tüp bebek merkezlerinde yumurta dondurma işlemi için kök hücre tedavisi ile yeni bir yaklaşım getirileceğini ifade etti.

Projede doğurganlığın korunmasında önemli bir yöntem olan yumurtalıkların dondurulması yönteminin iyileştirilmesinin amaçlandığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Gümüş, “Yumurtalıkların dondurulması yöntemi deneyimli merkezlerce uygulanan kullanımı sınırlı bir yöntemdir. Projede, kök hücre teknolojisi kullanılarak yumurtalıkların dondurulması yöntemine, ilk kez uygulanacak yeni bir yaklaşım deney hayvanları üzerinde denenecektir.” dedi.

Projede Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özge Çevik, Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Sarı ve Biruni Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi  Dr. Öğr. Üyesi G. Melike Demirbolat ve lisansüstü bursiyerleri de yer alıyor.

Dr. Öğr. Üyesi Erkan Gümüş’ü ve proje ekibini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.


20210408165252-IS5F0EDRRYESIERKANGM-000015592298058430952093.jpg