Eğitim Fakültesi

Eğitim Fakültesi

Sıkça Sorulan Sorular

SORU 1: Bir dönemde almam gereken ders yükü nedir?

Öğrenci, öğretim programında da olduğu üzere dönemde 30 AKTS yükünü tamamlamalıdır. Ancak öğrencinin alttan başarısız dersi olması durumunda bu derslere öncelikli kayıtlanmak üzere 45 AKTS’ye kadar kayıtlanabilir. Fakat öğrenci mezuniyet aşamasına gelmiş ise sadece bu öğrenciler için OBIS 50 AKTS’ye kadar kayıtlanma imkanı tanımaktadır.

 SORU 2: Üstten ders alabilir miyim?

Öğrenci, dönem derslerini aldıktan sonra 45 AKTS’ye kadar üstten ders alabilir. Ancak üstten ders alabilmenin ön koşulu, üstten alınmak istenen dersin öğretim elemanıyla görüşülüp, öğretim elemanının onayının alınmasıdır.

SORU 3: Fakültemizde ders geçme notu kaçtır?

Fakültemizde öğretim programında zorunlu olan dersler için geçme notu 55; seçmeli olan dersler için ise (Meslek Bilgisi Seçmeli, Genel Kültür Seçmeli ve Alan Eğitimi Seçmeli) 50’dir. Ayrıca, Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi 1-2 ve Yabancı Dil 1-2 derslerinde geçme notu geçti/kaldı şeklindedir ve 50’dir.

 SORU 4: Başka bir üniversiteden alıp geçtiğim bir dersi fakültemizde saydırmak istediğimde o üniversitede geçtiğim dersin harf notu mu yoksa başarı notu mu hesaba katılmaktadır?

ADÜ ders eşdeğerlik/intibak usul ve esasları doğrultusunda harf notları dikkate alınmaktadır. Zorunlu dersler için harf notu C3’tür.

 SORU 5: Harf notlarına karşılık gelen başarı notları nedir?

Fakültemizde puanlar ve karşılık gelen başarı notuna ilişkin çizelge aşağıda verilmiştir.


SORU 6: Derse devam etmeme rağmen başarısız olursam bir sonraki yıl dersi tekrar aldığımda devam zorunluluğum olacak mı?

Devamsızlıktan kalınmamış ise öğrencinin ders devam zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak bununla birlikte öğrencinin derse kayıtlanması ve dersin gereklerini (ödev, sınav vb.) yerine getirmesi gerekir.

SORU 7: Genel kültür seçmeli dersten başarısız oldum. Genel kültür seçmeli grupta kaldığım dersin aynısı yerine o grupta yer alan başka bir derse kayıtlanabilir miyim? Ya da kaldığım ders bir sonraki yıl açılmazsa o grupta açılan başka bir seçmeli derse kayıtlanabilir miyim?

Bir öğrenci, almış olduğu herhangi bir Genel Kültür seçmeli dersten başarısız olduğunda yerine aynı seçmeli ders grubundan başka bir seçmeli ders alabilir. Bununla birlikte, ders değiştiği için öğrenci yeni aldığı derste devam koşulunu da yerine getirmek zorundadır. Bu açıklama, tüm BDS (bölüm dışı seçmeliler; genel kültür seçmeli ve meslek bilgisi seçmeli dersler) dersleri için geçerlidir.

SORU 8: Meslek bilgisi seçmeli dersten başarısız oldum. Meslek bilgisi seçmeli grupta kaldığım dersin aynısı yerine o grupta yer alan başka bir derse kayıtlanabilir miyim? Ya da kaldığım ders bir sonraki yıl açılmazsa o grupta açılan başka bir seçmeli derse kayıtlanabilir miyim?

Bir öğrenci, almış olduğu herhangi bir Meslek bilgisi seçmeli dersten başarısız olduğunda yerine aynı seçmeli ders grubundan başka bir seçmeli ders alabilir.

SORU 9: Genel kültür seçmeli ya da meslek bilgisi seçmeli grupta aldığım dersten kaldım. Bir sonraki yıl aynı grup dersten başka bir ders aldım. Bu ders için devam zorunluluğum olacak mı?

Farklı bir ders olması nedeniyle öğrencinin devam zorunluluğu olacaktır.

SORU 10: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık İkinci Öğretim Programında veya Okul Öncesi Öğretmenliği İkinci Öğretim Programında öğrenciyim. 2020-2021 yılı itibariyle birinci sınıf ikinci öğretime öğrenci alımı durdurulduğu için bu sınıf düzeyinden alttan dersim olması ve bu sınıfın obiste tanımlanmaması durumunda alttan kaldığım dersi alabilmem için ne yapmam gerekiyor?

Öğrencinin ders kayıt dönemlerinde Eğitim Fakültesi Dekanlığına dilekçe ile müracaat etmesi gerekir. Bu durumdaki öğrenciler, efogrenci@adu.edu.tr adresine dilekçelerini yazıp, gönderebilirler.

SORU 11: Teorik dersler ile uygulamalı derslerin devam zorunluluğu aynı mı?

Birim tarafından aksi belirlenmedikçe her öğrenci kuramsal derslerin en az %70’ine, uygulamalı derslerin ise en az %80’ine katılmak zorundadır.

SORU 12: Ders kayıt sürecinde sorun yaşamam durumunda hangi sırayla çözüm aramam gerekir?

Öğrencilerin ders kayıt sürecinde sorun yaşamaları durumunda aşağıda belirtilen sil sileyi izleyerek sorunlarına çözüm aramaları gerekmektedir. Birinci basamaktan başlayıp, sırayla sonraki basamakları takip etmeleri gerekmektedir. Örneğin, birinci basamakta sorununuz çözülmemişse ikinci basamağa geçip Anabilim Dalı başkanınıza ulaşmanız gerekmektedir.

1.      Basamak: Akademik danışmanınız

2.      Basamak: Anabilim dalı başkanınınız

3.      Basamak: Bölüm başkanınız

4.      Basamak: Öğrenci işleri bürosu (efogrenci@adu.edu.tr)

5.      Basamak: Dekanlık

Basamak: Rektörlük Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

SORU 13:  Kaydımı sildirmek istiyorum ne yapmalıyım?                                                            

Kaydını kendi isteği ile sildirmek isteyen öğrenciler, bir dilekçe ile ilgili birimin öğrenci işleri bürosuna başvurmalı ve ilişik kesme belgesi işlemlerini tamamlamalıdırlar.

SORU 14:  Kayıt yenileme sırasında yanlışlık yapılırsa ne yapılmalıdır?

Kayıt yenileme işlemleri sırasında yapılacak yanlışlıklar Üniversitemiz akademik takviminde belirtilen ders ekle-sil tarihlerinde danışman öğretim elemanı yardımı ile düzeltilebilir.

SORU 15: Diplomamı nasıl alabilirim?

Mezun öğrencilerimiz diplomalarını öğrenci işleri büromuza TC kimlik belgeleriyle bizzat kendileri gelerek hafta içerisinde mesai saatlerinde alabilirler. Diploma mezuniyet sonrasında ileriki yıllarda da alınabilir. Diploma alımıyla ilgili son bir tarih bulunmamaktadır.

SORU 16: Diplomamı benim yerime başka birisi alabilir mi?

Diplomanızın sizin yerinize bir başkasının alabilmesi için ilgili kişiye noter vekâleti aslını vermeniz gerekir. Noter vekaleti olmadan diplomanızın teslimi mümkün değildir.

SORU 17: Ne zamana kadar kayıt dondurma başvurusunda bulanabilirim?

Kayıt dondurma başvuruları akademik takvimde belirtilen ders ekleme/silme tarihleri sonuna kadar yapılır. Sağlık nedeniyle yapılan kayıt dondurma başvuruları bu sürenin dışındadır. Kayıt dondurma başvuruları yalnızca aktif eğitim yılı/yarıyılı için yapılır.

SORU 18: Akademik takvime nereden bakabilirim?

Üniversitemiz Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Web sayfasından bakabilirsiniz. https://idari.adu.edu.tr/db/ogrenciisleri/

SORU 19: Yaz döneminde yaz okullarından kaç AKTS’ye kadar ders alabilirim?

Öğrencinin yaz okulunda alacağı derslerin toplamı 25 AKTS’yi geçemez.

SORU 20: Öğrenci belgesi nasıl alabilirim?

Öğrencilerimiz e-devletten öğrenci belgelerini alabilirler.

SORU 21: Transkriptimi nasıl alabilirim?

Okuyan öğrencilerimiz transkript alma isteklerini dilekçeyle efogrenci@adu.edu.tr adresine iletebilirler. Öğrenci transkriptleri öğrenci işleri büromuz tarafından hazırlandıktan sonra öğrencinin e-posta adresine gönderilmektedir.

Mezun öğrencilerimiz ise transkript almak için Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na başvurmalıdırlar.

SORU 22: Başka bir üniversiteye geçiş yapacağım. Kayıtlı olduğum programın ders içeriklerini nasıl alabilirim?

Birim web sayfalarında ders içerikleri mevcuttur (akts.adu.edu.tr).  Ders içeriklerine ulaşamamanız durumunda öğrenci işleri büromuzla da iletişime (efogrenci@adu.edu.tr) geçebilirsiniz.

Soru 23: Öğrenci işleri bağlamında yaşadığım sorunlarıma nasıl çözüm bulabilirim?

Sorunlarınız için öğrenci işleri büromuzla (öğrenci işleri çözüm merkezimizle) iletişime geçebilirsiniz.

Öğrenci işleri (öğrenci işleri çözüm merkezi) için efogrenci@adu.edu.tr

Soru 24: İkinci sınıf öğrencisiyim. Birinci sınıfta okurken ikinci sınıf derslerinden üstten ders aldım ve üstten aldığım derslerimi başarıyla verdim. İkinci sınıfa geçtiğimde ikinci sınıf derslerim için kayıt olduğumda 30 AKTS dolmadı. Bu bir sorun mudur?

Üst dönemden ders alıp, başarıyla verdiğiniz için bir sonraki yılda dönem dersleriniz 30 AKTS’niz dolmayacaktır. Bu bir sorun değildir. Ancak önerimiz üstten ders almanız yerine her zaman içinde bulunduğunuz dönem derslerine kayıt olmanız, derslerinizi döneminizle uyumlu bir biçimde sürdürmeniz ve derslerinizi başarıyla vermenizdir.