ADÜ Menü

Adnan Menderes Üniversitesi
Diş Hekimliği Fakültesi

Fakültemiz Öğrencileri Organ Bağışı Hakkında Bilgilendirme Yaptı.


Fakültemiz öğrencileri organ bağışı hakkında vatandaşları bilgilendirdi.

Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası kutlanmaktadır. Yasal desteğe sahip olmasına rağmen organ ve doku nakli hizmetlerinin geliştirilmesinde en önemli husus organ ve doku bağışının temini, bu bağışın artırılması için kamuoyunda bu konudaki bilgi eksikliğinin giderilmesi, organ bağışı bilincinin geliştirilmesi ve halkın organ ve doku bağışı konusunda teşvik edilmesi gereklidir. Bu konuda bütün eğitim kurumlarına, basına ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir. Bizde fakülte olarak organ bağışı hakkında vatandaşlarımızı bilgilendirdik ve vatandaşlara broşür dağıtımı gerçekleştirdik. 

ORGAN BAĞIŞI NEDİR?

Ölümüznüzden sorna organlarınızın başka bir insan için kullanılmasına izin vermenizdir. 

ORGAN ALIMI NASIL VE NE ZAMAN GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Organlarınızın alınması işlemi konunun uzmanı doktorların bulunduğu Sağlık Bakanlığı, Üniversite Hastaneleri'nin Organ Nakil Merkezlerinde gerçekleşir. 

ORGAN BAĞIŞINI KİMLER YAPABİLİR?

18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes 2238 sayılı yasaya göre organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabilir. 

Bunun için en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak Türkiye Organ Ve Doku Bağışı Bilgi Sistemine kayıt yaptırılması ve iki şahit huzurunda Organ Ve Doku Bağış Formunun 

imzalanması yeterli olacaktır. 

 

 

 

 

 

 


WhatsApp Image 2018-11-13 at 09.48.45 (1)(1).jpeg