Devlet Konservatuvarı

Devlet Konservatuvarı

Aday Öğrencilerimize

Lisans


1. T.C veya KKTC Vatandaşı olmak,
2. Diğer ülke vatandaşı adaylar için Adnan Menderes Üniversitesi Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Başvuru ve Kayıt-Kabul Yönergesinde aranan şartları taşıyor olmak,
3. Lise veya dengi okul mezunu olmak,
4. Konservatuvar dışı lise mezunları için o yıl YKS ye girmiş olmak ve taban puan almış olmak (Diğer Üniversitelerin Devlet Konservatuvarı lise bölümünden mezun olan adaylardan YKS şartı aranmaz),
5. Herhangi bir yükseköğretim kurumundan disiplin suçuyla ilişiği kesilmemiş olmak,
6. Sağlık durumu ilgili sanat dalı için elverişli olmak,

Üniversitemiz Devlet Konservatuvarı Geleneksel Türk Müziği Bölümü, Müzik Bölümü Piyano ve Yaylı Çalgılar Anasanat Dallarına özel yetenek sınavı ile öğrenci alınmaktadır.
Öğrenci alınacak Bölüm ve Anasanat Dalları kontenjanları için YKS Taban Puanını (150 ve üzeri) almış olmak gerekmektedir.
Ön kayıt ve yetenek sınavlarının tarihleri, Rektörlüğümüzün ve Konservatuvarımızın web sayfasında Temmuz ayında duyurulmaktadır.


Ortaokul


Üniversitemiz Devlet Konservatuvarı Müzik ve Bale Ortaokuluna aşağıda belirtilen sanat dallarına göre öğrenci alınmaktadır.

a) Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı (Keman, Viyola, Viyolonsel, Kontrbas Sanat Dalları)
b) Piyano Ana Sanat Dalı (Piyano Sanat Dalı)

Adaylarda aranan şartlar şunlardır:
1) 5inci sınıfa başvurmak isteyen adayların T.C. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokullardan birinde 4üncü sınıfı başarıyla tamamlamış olması gerekir.
2) Ara sınıflara nakil için, öğrencinin ayrıldığı okulda bir önceki sınıfı başarı ile tamamlamış, bir üst sınıfa devam etme hakkını kazanmış ve öğrenimine ara vermemiş olması gerekir.
5inci sınıfa başvuran adaylara uygulanacak özel yetenek sınavı iki aşamadan oluşur. İlk aşama baraj sınavı,  ikinci aşama ise kesin kabul sınavıdır.

Ön kayıt ve yetenek sınavları Rektörlüğümüzün ve Konservatuvarımızın web sayfasında duyurulmakta ve Özel yetenek sınavları yapıldıktan sonra  kesin kayıtlarımız yapılmaktadır.