ADÜ Menü

Adnan Menderes Üniversitesi
Ziraat Fakültesi

Bitki Koruma Bölümü

DUYURULAR

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Çakmak’ın yürütücülüğünü yaptığı iki TÜBİTAK Projesi desteklenmeye hak kazanmıştır. Her iki projede Eylül 2017’de başlayacak ve 24 ay sonra sona erecektir.

Projeler:
1- 2546 TÜBİTAK- Portekiz Bilim ve Teknoloji Vakfı (FCT) ile İkili İşbirliği Projesi
Proje Adı: Bir, İki Ya da Üç Biyolojik Mücadele Ajanı Mı? Entomopatojen Fungus, Bakteri Ya da Her İkisinin Kırmızı Örümcekler Ve Doğal Düşmanları Üzerindeki Etkileri

Türk Tarafının Proje Yürütücüsü: Prof. Dr. İbrahim Çakmak
Araştırıcı: Prof. Dr. Ayhan Yıldız

Portekiz Tarafının Proje Yürütücüsü: Dr. Sara Magalhães
Araştırıcılar: Dr. Flore Zélé ve Dr. Elio Sucena

2- 1001 TÜBİTAK Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projesi
Proje Adı: Bakteri Sekonder Metabolitlerinin Tetranychus urticae (Acari: Tetranychidae)’ye Karşı Etkinliklerinin Belirlenmesi

Proje Yürütücüsü: Prof. Dr. İbrahim Çakmak
Araştırıcılar: Prof. Dr. Selçuk Hazır ve Prof. Dr. Mehmet Karagöz

---------------------------------------

 

 

 

 

Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Entomoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Çakmak, “Çiftçilerin korktuğu gibi Avrupa veya Amerikan kırmızı örümceğine bölgemizde rastlanmamıştır. Bu iki tür bölgemizde yok. Bu konuda üreticiler tedirgin olmasın’’ dedi. Aydın Dengenin haberi için tıklayınız.

Üniversitemiz Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Mehmet Karagöz ve Prof. Dr. Selçuk Hazır'ın makalesi Society for Invertebrate Pathology (SIP) üyeleri tarafından yapılan seçimde ‘Nematoloji alanında Yılın Makalesi’ seçildi.

 

Haber için tıklayınız

 

8 Haziran 2015 tarihinde Prof. Dr. Cafer TURGUT “Bölüm Başkanı” olarak atanmıştır.

Bölümümüz ve Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Elemanlarının yürüttüğü ve TUBİTAK tarafından desteklenen proje kapsamında hazırlanan “Tavsiye Dışı Uygulanan Herbisitlerin Kültür Bitkisi Üzerinde Oluşturduğu Simptomlar” (Symptoms of Non-recommended Herbicides on Crops” başlıklı kitapçık yayınlanmıştır. Kitapçık için tıklayınız.

Bölümümüz öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Çakmak 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren Türkiye Entomoloji Dergisi (Turkish Journal of Entomology)’nin yeni editörü oldu. Türkiye Entomoloji Derneği tarafından 1977 yılından beri yayınlanan dergi, 2009 yılından beri de Science Citation Index - Expanded (SCI-E) kapsamında taranmaktadır. Entomoloji ve tarımsal zooloji bilim dallarıyla ilişkili konularda, Türkçe veya İngilizce makalelerin yayınlandığı dergiye http://www.entomoloji.org.tr adresinden ulaşılabilmektedir.

Bölümümüz öğretim üyelerinden Prof. Dr. Cafer Turgut'un çeviri editörlüğünü üstlendiği “Ekotoksikoloji’nin Temel İlkeleri” isimli kitap Palme Yayıncılıktan çıkmıştır.

Ekotoksikoloji’nin Temel İlkeleri 3. Baskısı moleküler düzeyden küresel sorunlara kadar geniş bir bakış açısı sağlamaktadır. Ayrıca yalnızca zehirli yeni maddelere yoğunlaşma ve daha sonrada bunu genişleterek insan dışındaki organizmalara etkilerine bakma zamanının geldiği fikri üzerine tasarlanmıştır.  Toplam 541 sayfa olan Kitap 5 Kısım ve 14 bölümden oluşmaktadır.