ADÜ Menü

Mühendislik Fakültesi
Makine Mühendisliği

Haberler
Kas
28
Ford Otosan - Boyutsal Ölçüm ve Gövde Değerlendirme Uzmanlığı Fonksiyonel ve Teknik Mükemmellik Modeli Seviye 3 için Değerlendirme Komitesi Ford Otosan Boyutsal Ölçüm ve Gövde Değerlendirme Uzmanlığı Fonksiyonel ve Teknik Mükemmellik Modeli Seviye 3 için Değerlendirme Komitesi Lider Jüri Üyesi Görevi  Ford Otosan şirketinde çalışanlarını teknik uzmanlık alanlarında derecelendirdikleri bir süreç olan Fonksiyonel ve Teknik Uzmanlık Metodolojisi (FTEM) adına uzmanlığın 3. Seviyesinin sağlanması için “Boyutsal Ölçüm ve Gövde Değerlendirme Uzmanlığı” atanması konusunda Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Pınar DEMİRCİOĞLU değerlendirme komitesinde lider öğretim üyesi olarak görev yapmıştır.     
Kas
23
Within the framework of the academic cooperation of “ADU and HAUS” for 6th International Congress on 3D Printing (Additive Manufacturing) Technologies and Digital Industry 2022 (HYBRID) 6th International Congress on 3D Printing (Additive Manufacturing) Technologies and Digital Industry 2022 (HYBRID) programına Fakülte Dekanı Prof.Dr. İsmail BÖĞREKCİ’nin organizasyon komitesinde ve uluslarası  program komitesinde de Fakülte Dekan Yardımcısı Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Pınar DEMİRCİOĞLU’nun katkılarıyla; 22-23 Kasım 2022 tarihleri arasında düzenlenen kongrenin akademik etkinliklerine hocalarımız oturum başkanı olarak ve HAUS ArGe Merkezi ile ortak çalışmalarını akademik sunum yaparak katılım sağlamışlardır.   
Kas
10
Third International Scientific – Practical Conference Akademik Etkinliklerine Katılım 3rd MIMCS International Scientific – Practical Conference programına Fakülte Dekanı Prof.Dr. İsmail BÖĞREKCİ’nin organizasyon komitesinde ve uluslarası  program komitesinde de Fakülte Dekan Yardımcısı Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Pınar DEMİRCİOĞLU’nun katkılarıyla; 4-5 Kasım 2022 tarihleri arasında düzenlenen “MODERN INFORMATION, MEASUREMENT AND CONTROL SYSTEMS: PROBLEMS, APPLICATIONS AND PERSPECTIVES’2022” (MIMCS’2022) konferansının akademik etkinliklerine hocalarımız oturum başkanı olarak ve akademik sunum yaparak katılım sağlamışlardır.   
Kas
10
Rulman İç Bilezik Montaj-Demontaj Cihazı Geliştirilmesi Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Aydın Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Mehmet TEMEL, KOSGEB desteğiyle ithal edilen rulman iç bilezik montaj-demontaj makinesini yapmıştır. Doktora danışmanı Prof. Dr. Pınar DEMİRCİOĞLU’nun desteğiyle ithal edilen demiryolu malzemesi üzerine çalışmaya başlayan Mehmet TEMEL, 2018 Aralık ayında iki büyük kurumsal firma ile gerçekleştirdiği görüşmeler neticesinde Adnan Menderes Teknoloji Geliştirme A.Ş.’de (ADÜ Teknokent) demiryolu sektöründe ihtiyaç olan bir test cihazının yapmak üzere 24 aylık bir proje sunarak şirket kurmuştur. Firmalardan gelen talep üzerine Türkiye’de istenilen düzeyde imalatı olmayan “rulman iç bilezik montaj-demontaj makinesi” projesini gerçekleştirmiştir. https://www.aydinhedef.com.tr/ithalati-durduracak-makine-uretti-9324h.htm  
Kas
10
Kuruyemiş Otomatı Geliştirilmesi Aydın’da KOSGEB desteği ile kuruyemiş otomatı üretilmiştir. Efeler ilçesinde Mehmet Ali AKSOY, Hasan ÖZDEMİR ve Can ÇAĞLAR MV Teknoloji Limited Şirketi ile kurulan ortaklık ile ilgili projeye başlanmıştır. Uluslararası patenti alınan “Kuruyemiş Otomatı” üretimi için KOSGEB’e başvurulmuştur. Kuruyemiş Otomatı Projesi, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi ile sanayi işbirliği kapsamında Prof. Dr. Pınar DEMİRCİOĞLU danışmanlığında hazırlanmıştır. https://www.aydinhedef.com.tr/aydinli-gencler-dunyada-esi-benzeri-olmayan-bir-makine-uretti-39488h.htm    
Üniversite Haber Merkezi
30
05
Milli Sporcumuz Mehmet Çelik, 45 Yıllık Türkiye Rekorunu Kırdı Üniversitemiz Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Bölümü öğrencimiz Milli Atlet Mehmet Çelik, yeni bir Türkiye rekoru kırdı. Fransa'nın Forbach kentinde düzenlenen “World Athletic Bronz” kategorisinde 800 metrede yarışan sporcumuz Mehmet Çelik, 1:47.21'lik derecesi ile 45 yıldır kırılamayan Türkiye rekorunu kırarak 800 metrede 1978'den bu yana kırılamayan Sermet Timürlenk'e ait olan U23 Türkiye rekorunun sahibi oldu.
30
05
Doktora Öğrencimizin Projesine TÜBİTAK’tan Destek Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehtap Kılıç Eren’in danışmanlığında Doktora öğrencisi Ayfer Karlıtepe’nin yürütücülüğünü yaptığı “Kemoterapi Aracılı Otofaji Aktivasyonu ile Salınan Pro/Anti İnflamatuar Faktörlerin Tanımlanması” başlıklı TÜBİTAK 1002-B Hızlı Destek projesi, desteklenmeye hak kazandı.
30
05
Davutlar MYO, Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel’i Ağırladı Üniversitemiz Davutlar Meslek Yüksekokulu (MYO), Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel tarafından 29 Mayıs 2023 tarihinde ziyaret edildi.
29
05
Koçarlı ROBOFEST Robotik Kodlama Festivaline Katılan Öğrenciler, Ziraat Fakültesini Ziyaret Etti Koçarlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ev sahipliğinde, Koçarlı Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı, Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi ve Ziraat Fakültesinin destekleri ile yapılan Koçarlı ROBOFEST Robotik Kodlama Festivali kapsamında projelere katılan öğrenciler, 24 Mayıs 2023 tarihinde Üniversitemiz Ziraat Fakültesine ziyarette bulundu.