ADÜ Menü

Elektrik-Elektronik Mühendisliği
Mühendislik Fakültesi

Haberler
Eki
17
TEKNOFEST 2021 Katılımımız Bölümümüz öğrencileri Engin Can AKAR, Osman AVCI, Barış KÖKSAL ve Tolga ULUTAŞ’tan oluşan ve Akademik danışmanlığı Doç.Dr. Yılmaz KALKAN tarafından yürütülen "İRİS" isimli İnsansız Hava Aracı (İHA) takımımız, 13-18 Eylül 2021 tarihlerinde Yunuseli Havaalanı / BURSA’da gerçekleştirilen "2021 Uluslararası Teknofest Serbest Görev İHA" yarışmasının final aşamasına katılmış, bölümümüzü ve üniversitemizi en iyi şekilde temsil etmişlerdir.   Takımımız projeleri ile TÜBİTAK ve TEKNOFEST’ten maddi destek almaya hak kazanmış ayrıca TÜRK HAVA YOLLARI UÇUŞ EĞİTİM AKADEMİSİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’nce de desteklenmiştir.   Öğrencilerimizi göstermiş oldukları üstün gayret ve başarılarından dolayı tebrik eder, destekleyen kuruluşlara teşekkürlerimizi sunarız.   Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanlığı         
Eyl
9
Oryantasyon ve Bölüm Tanıtım Toplantısı 9 Eylül 2021 Perşembe günü, 1-2. sınıf ve 3-4. sınıf öğrencileriyle iki ayrı oturumda çevrimiçi olarak "Oryantasyon ve Bölüm Tanıtım Toplantısı" gerçekleştirilmiştir. Toplantı sunum belgesine ağağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.   Sunum Dosyası 
Tem
2
2021 Mezuniyet Törenimiz 2020-2021 Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni 29.06.2021 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Bölümümüz bu yıl dördüncü dönem lisans mezunlarını vermiştir. Tüm mezunlarımızı tebrik eder, ömür boyu başarılar ve mutluluklar dileriz. Bölüm birincimiz sayın Betül Şakar aynı zamanda Fakülte birincisi olarak bizleri gururlandırmıştır. Kendisini tebrik eder, ömür boyu başarılar ve mutluluklar dileriz.   
May
14
TÜBİTAK 2209-A Proje Başarımız Bölüm öğretim elemanlarımızdan Araş. Gör. Dr. Adem Ükte'nin danışmanlığını yapmakta olduğu Mete Baybars Karabulut ve Tuyan Kaplan isimli bölüm öğrencilerimizin projeleri "TÜBİTAK 2209-A - Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Desteği Programı" kapsamında  2020 yılı 2. dönem değerlendirme sonuçlarına göre destek almaya hak kazanmıştır. Kendilerini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.  Proje Adı: Dalga Boyuna Göre Işık ve Derinliğe Bağlı Damla Sulamalı Nem Kontrolü ile Bitki Verimliliğinin Arttırılma Yöntemlerinin Araştırılması Proje Danışmanı: Araş. Gör. Dr. Adem Ükte Proje Ekibi: Mete Baybars Karabulut ve Tuyan Kaplan Proje Başvuru Alanı: TÜBİTAK–2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri   Tanıtım Metni: Bir bitkinin gelişiminde en önemli rol ışık ve suya aittir. Bitki ihtiyaç duyduğu suyu alamazsa bitkinin gelişimi aksar. Aynı şekilde bitki için ışık hayati bir önem taşır. Işıklar dalga boylarına göre ayrılır; -Mavi ışık (Kök büyümesini ve yeşil yaprak büyümesini destekler.) -Sarı ışık (Besin içeriğini ve eser elementleri arttırarak tadı iyileştirir.) -Kırmızı ışık (Bitkinin fotosentezini ve fotoperiyodunu destekler) Bu ışıkların aynı anda bitkiye verilmesi durumunda bitkide gelişim açısından farklı olumlu sonuçlar da elde edilebilir. Eğer bitkinin gece saatleri de dahil olmak üzere sürekli ışık almasının sağlandığı ve köklerinin bulunduğu topraktaki nem seviyesinin anlık olarak gözlemlenebildiği bir sisteme sahip olunursa, bitkilere doğru zamanda ve optimum seviyede su verebilir ve farklı renk ışıkları kullanarak bitkinin gelişimine doğrudan etki edilebilir. Bu durum için; toprağın farklı derinlik seviyelerindeki nemine göre bitkinin su ihtiyacını karşılayan, ayrıca geceleri ortamdaki ışık seviyesini baz alarak ışık vermeye başlayan mikrodenetleyici kontrollü bir sistem tasarlanması planlanmıştır. Bu sistemde sulama sistemi olarak farklı derinlik seviyelerindeki damlama sulama sistemi kullanılarak bitkideki verimlilik arttırılacak, aynı zamanda su tasarrufu sağlanmış olacaktır. Işıklandırmayı sağlayan kısım ortamdaki ışık seviyesi azaldıkça devreye girecek ve kullanıcı isteğe bağlı olarak bitkiye tek renk ışık veya farklı renklerin kombinasyonu olan bir ışık verebilecektir. Bu sayede kullanıcı istediği etkiyi net bir şekilde almış olacaktır. Sisteme eklenmesi planlanan kablosuz ağ modülleri ve mobil uygulama gözlem ve kontrol programı ile, gözlenebilirlik ve kontrol edilebilirlik açısından sisteme esneklik katılması amaçlanmaktadır.  
Şub
10
TÜBİTAK 2209-B Proje Başarımız Bölüm öğretim üyelerimizden Doç. Dr. Yılmaz Kalkan'ın danışmanlığını yapmakta olduğu Barış KÖKSAL, Engincan AKAR, Tolga ULUTAŞ ve Osman AVCI isimli bölüm öğrencilerimizin projeleri "TÜBİTAK 2209-B - Sanayiye Yönelik Lisans Araştırma Projeleri Desteği Programı" kapsamında  2020 yılı 1. dönem değerlendirme sonuçlarına göre destek almaya hak kazanmıştır. Kendilerini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.  Proje Adı: Casus Drone Tasarımı Proje Danışmanı: Doç.Dr. Yılmaz KALKAN Proje Ekibi: Barış KÖKSAL, Engincan AKAR, Tolga ULUTAŞ, Osman AVCI Proje Başvuru Alanı : TÜBİTAK 2209-B - Sanayiye Yönelik Lisans Araştırma Projeleri   Tanıtım Metni: Günümüzde farklı alanlarda kullanılmak üzere çeşitli drone’lar geliştirilmektedir. Savunma sanayide kullanımı yaygınlaşmakta olan drone’ların en büyük problemlerinden ikisi menzil ve batarya problemleridir. Bu proje kapsamında drone’lardaki bu iki soruna çözüm getirilecektir. Ayrıca askeri ve istihbarat alanlarında “Casus Drone” şeklinde geliştirilecek bu projenin hassas görevleri kusursuzca yerine getirebilmesi için “Sürü Drone Algoritması” kullanılacaktır. Projenin başarılı şekilde gerçeklenmesiyle birlikte fiili olarak askeri alanda faaliyet gösterebilen prototip oluşturulacaktır. İlerleyen safhalarda ürünün teknolojisi bakımından diğer birçok alanda da kullanılabilmesi hedeflenmektedir.