ADÜ Menü

Fen Edebiyat Fakültesi
Fizik Bölümü

Aday Öğrenci

   Bölümümüz, araştırma enstitüleri ve sanayideki teknik ve profesyonel alanlar için iyi eğitilmiş fizikçiler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

    Fizik bölümünde verilen eğitim-öğretim doğrultusunda, bölümümüzün temel amaçlarından bazıları;

  Öğrencilerimize “Fizikçi” ünvanının gerektirdiği çağdaş bilgi ve beceriyi kazandırmak; Öğrencilerin, Fiziğin bilim, teknoloji, sanayi ve iş dünyasındaki yerini anlamalarına katkıda bulunmak ve mezun olduktan sonra Eğitim-Öğretim, teknoloji, araştırma, geliştirme ve akademik çalışmalar için pratik ve teorik eğitimi tam ve eksiksiz almalarını sağlamak; Görev aldığı sektörlerde deney tasarlama, modern cihazları kullanma, sonuçları değerlendirme, yorumlama bilgi ve becerisini kazandırmak; Bilim ve teknolojiyi takip ederek, kendini sürekli yenileyebilme imkânlarını ve becerilerini geliştirmek; Doğa ve fizikle ilgili karşılaştığı sorunlara profesyonel çözümler üretebilme bilgi ve becerisi kazandırmak; Araştırma ve geliştirme çalışmaları yapabilen ve bunun sonucunda özgün yayın, patent ve teknolojinin gelişmesine katkıda bulunacak yeni yöntemleri fark edebilecek araştırma becerisi kazandırmak; Ekip çalışmasına yatkın ve kendini açık bir şekilde ifade edip iletişim kurabilen, fizikçiler yetiştirmektir.

   Coğrafi konumu itibarıyla, İzmir başta olmak üzere birçok şehire yakınlığı ile ulaşım kolaylığı olan üniversitemizin Fizik Bölümü’nden dört yıllık lisans eğitimi sonunda mezun olanlar “Fizikçi” ünvanına sahip olarak, çeşitli iş alanlarında çalışabilmektedirler. 

   Temel bilimleri tercih eden öğrencilerin büyük bir çoğunluğu, akademik kariyer yapmayı tercih etmektedir. Bu amaçla öğrenciler, üniversitelerin Fen Bilimleri ve Yüksek Teknoloji Enstitülerinin başvuru koşullarını sağladıkları takdirde Yüksek Lisans ve Doktora çalışması yapabilmektedirler. Aynı zamanda isterlerse gerekli şartları sağladıkları takdirde araştırma görevlisi olarak da çalışabilmekte ayrıca MEB ve YÖK bursları ile yurt dışında Yüksek Lisans ve Doktora çalışması yapabilmektedirler. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, TUBİTAK (Çekmece Nükleer Araştırma Merkezi, Marmara Araştırma Merkezi), Devlet İstatistik Enstitüsü, Türk Telekom, Aselsan, Roketsan, Türk Standartları Enstitüsü gibi kuruluşlarda araştırmacı veya memur olarak çalışma imkanları da mevcuttur. Hastanelerin radyoloji bölümlerinde (Medikal Fizik alanında Yüksek Lisans yaptığı takdirde), firmaların kalite kontrol laboratuarlarında, bilgisayar firmalarında, teknik cihazların satış ve servis şirketlerinde, elektronik ve sanayi alanında çalışan kuruluşlarda ve bankalarda çalışabilmekte, İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimine katılıp, bu süreç sonucunda yapılan sınavda başarılı olanlar, çeşitli sektörlerde “İş Güvenliği Uzmanı” olarak görev yapabilmektedirler. Mezunlarımızın bir kısmı fizikte akademik kariyer yapabilirken, bir kısmı da yüksek lisans ve doktoralarını mühendislik fakültelerinde yapabilmektedirler.  Formasyon eğitimini tamamlayan öğrencilerimiz “Fizik Öğretmeni” olarak da çalışabilme imkânı bulmaktadırlar. Ayrıca mezun olan öğrencilerimiz ileri teknoloji firmalarında, örneğin; enerji, güvenlik ve optik sektörlerinde iş imkânı bulabilmektedirler.

   Bu bağlamda siz değerli öğrencilerimizi de bölümümüze bekliyor ve sizlere şimdiden hoşgeldin diyoruz.