ADÜ Menü

Fen Edebiyat Fakültesi
FRANSIZ DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMÜ

MİSYON-VİZYON-TARİHÇE

MİSYON:

Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümünün misyonu; yabancı dil olarak Fransızcayı, Fransız Edebiyatını ve Kültürünü çok iyi bilen, Batı Edebiyat ve Kültürlerini iyi tanıyan, Fransızca’nın yanısıra İngilizce’yi yazılı ve sözlü olarak çok iyi derecede kullanabilen, özel sektör iş alanlarında ve devlet sektörlerinde, eğitim-öğretim, çeviri, dış ticaret, ithalat-ihracat,  bankacılık, basın-yayın ve editörlük, turizm ve kültür hizmetleri, uluslararası ilişkiler, devlet bakanlıkları gibi iş sahalarında çalışıp yararlı olabilecek, ilgili lisans ve lisansüstü eğitim-öğretimi almış, çok iyi yabancı dil bilen nitelikli bireyler yetiştirmektir. Yabancı diller, kültürler ve edebiyatları bilim alanında  ulusal ve uluslararası bilimsel araştırmalara nitelikli katkılar sağlamak, uluslararası projelerde yer almaktır.

VİZYON:

Insanlık tarihinin bütünleştirici ve birleştirici unsuru dil, düşünce ve kültür dünyasını disiplinlerarası, kültürlerarası ve analitik bakış açısıyla araştırıp gelişmesini sağlamak, araştırma sonuçlarını toplumla paylaşmak, Yükseköğrenimde ülkemizin dil ve kültür bilim alanında en üst düzeylere çıkmasını sağlamak, uygarlıkların beşiği Aydın’da, uluslararası saygın bir eğitim ve bilim merkezi olmaktır.

 

TARİHÇE:

Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü 2005-2006 Eğitim ve Öğretim yılında Lisans düzeyinde Eğitim ve Öğretime başlamıştır. İlk mezunlarını 2010 yılında vermiştir