BASINDAN HABERLER PATENT SAHİBİ ÜNİVERSİTE OLMA YOLUNDA İLK ADIM

PATENT SAHİBİ ÜNİVERSİTE OLMA YOLUNDA İLK ADIM

PATENT SAHİBİ ÜNİVERSİTE OLMA YOLUNDA İLK ADIM

Üniversitemiz Şehir Sağlığını Geliştirme Araştırma ve Uygulama Merkezi (ŞESAM)   20.05.2009 tarihinde faaliyete geçmiştir. Müdürlüğünü Doç. Dr. Didem EVCİ ve müdür yardımcılığı görevini Doç. Dr. Dinçer BİLGİN ve  Okt. Peri Banu NEMUTLU’nun yürüttüğü Merkezde Prof. Dr. Erdal BAŞER, Doç. Dr. Hatice ERTABAKLAR, Yrd. Doç. Dr. Aynur CİVELEK ve Yrd. Doç. Dr. Bülent DENİZ Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

Merkezimiz Yönetim Kurulu’nun teklifi ile Üniversitemiz Yönetim Kurulu’nun 21.10.2009 tarih ve 2009-25 sayılı oturumunda alınan karar doğrultusunda; emeğin, ürünlerin ve fikirlerin korunması için sınai mülkiyet haklarının etkin biçimde kullanılmasını sağlamak amacıyla Türk Patent Enstitüsü ile Üniversitemiz arasında işbirliği çalışmaları devam etmektedir.

Üniversitemiz ve Türk Patent Enstitüsü arasında imzalanacak olan işbirliği protokolü yolunda hazırlıklar devam ederken;  yaratıcılığı ve yeniliği teşvik ederek Türkiye'nin ekonomik ve teknolojik gelişmesine katkıda bulunmak, patent, marka, tasarım ve diğer sınai mülkiyet haklarının etkin korunmasını sağlamak, sınai mülkiyet bilincini ve bilgisini yaygınlaştırmak ortak amacıyla; Türk Patent Enstitüsü Üniversitemizi  18-21 Kasım 2009 tarihleri arasında, Antalya’da düzenlenen “Sınai Mülkiyet Haklarının Önemi ve Bu Hakların Korunmasına İlişkin Ulusal ve Uluslararası Prosedürler” konulu seminere davet etmiştir.  ŞESAM Müdür Yardımcısı ve marka vekili hukukçu Peri Banu NEMUTLU Üniversitemiz adına bu seminere katılmıştır. Üniversitemizde yapılan bu girişimleri son derece olumlu karşılayan ilgililer her alanda işbirliği yapılacağı ve destek verileceği mesajını vermişlerdir.

Avrupa Patent Ofisi (EPO) desteği ile gerçekleştirilen seminerin açılış konuşmaları Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Hüsnü TEKİN tarafından yapılmıştır. Konuşmacılar, seminerin, Türkiye gibi büyük bir coğrafyada bilginin yayılımı ve işlerin yerelleşmesi, sınai mülkiyet kullanıcılarının ilk elden bilgilendirilmesi, hizmetlerin daha kısa sürede ve daha etkin bir şekilde verilmesi açısından oldukça yararlı olacağını ifade etmişlerdir.

Seminerde TPE'nin işleyişi, sınai mülkiyet hakları, sınai mülkiyet haklarının önemi, stratejik kullanımı, patent veri tabanlarından bilgiye erişim gibi birçok konuya değinilmiştir.

 Dosyayı İndirmek İçin Tıklayın

Okunma Sayısı : 0 Son Okunma : 2.6.2020 07:44

PATENT SAHİBİ ÜNİVERSİTE OLMA YOLUNDA İLK ADIM/Şehir Sağlığını Geliştirme Araş. ve Uyg. Merkezi/Adnan Menderes Üniversitesi