BASINDAN HABERLER ŞESAM’DAN BUHARKENT BELEDİYESİ’NE ZİYARET

ŞESAM’DAN BUHARKENT BELEDİYESİ’NE ZİYARET

ADÜ ŞESAM’DAN BUHARKENT BELEDİYESİ’NE ZİYARET

ADÜ ŞESAM Şehir Sağlığı konusunda Belediyelerimizi ziyaret ederek bilgilendirme ve işbirliği görüşmelerinde bulunuyor. Bu sebeple ilk ziyaret Merkez Müdürü Doç.Dr. E.Didem EVCİ ve Müdür Yardımcısı Peri Banu NEMUTLU tarafından Buharkent Belediyesine yapıldı.

15.09.1944 Buharkent doğumlu olan Buharkent Belediye Başkanı Kadri ÖLÇENOĞLU, 1968 yılında Orta Doğu Teknik Üniversite’sinden Maden Mühendisi olarak mezun oldu. Aynı yıl Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü Kızıldere Jeotermal sahasında vazifeye başladı. Bu ilk görevinde açılan ilk kuyudan buhar çıktı. 1973 yılında jeotermal konusunda yaptığı lisansüstü çalışmalarının ardından Yüksek Mühendis oldu.  1970 yılında Roma’da yapılan “Birinci Dünya Jeotermal Kongresi”nde bildiri sundu. 1970-1971 YILLARINDA Yeni Zelanda ve İtalya’da jeotermal araştırmalarında bulundu. 1978 yılında Amerika Birleşik Devletleri  ve Meksika’da jeotermal araştırmaları yaptı.    1980 yılında MTA İzmir Bölge Müdür Muavinliği yaptı. 1984 yılında Tayland’da yapılan Jeotermal seminerinde bir bildiri sundu. 1996 yılında Maden Tetkik Arama Enstitüsünde 28 yıl mühendis, kamp şefi ve bölge müdür muavinliğinden sonra emekli oldu. 2005 yılında Antalya’da düzenlenen 5. Dünya Jeotermal Enerji Sempozyumunda bildiri sundu. İngilizce ve İtalyanca dillerini bilen Başkan Kadri ÖLÇENOĞLU, Sarayköy’de özel bir şirkete jeotermal sondaj açma işlemi ile 2400 m derinlikten buhar ve sıcak su elde etti.

2009 yılında  Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Konseyine  üyeliğine seçildi. 1949 yılında kurulan bu organizasyonda Türkiye de kurucular arasında yer almaktadır. Bu dönem için Denizli Belediyesi, Viranşehir Belediyesi, Bakırköy Belediyesi ve Buharkent Belediyesi Türkiye’yi temsilen toplantılara katılmaktadır.  Türkiye için ayrılan 12 kişilik kontenjan için partiler üye belirlerken Başkanı Kadri ÖLÇENOĞLU eğitim ve yabancı dil bilgileri, deneyimleri kıstas alınarak MHP tarafından seçilerek Türkiye’yi temsil görevi verilmiştir. Buharkent Belediye Başkanı Kadri ÖLÇENOĞLU 2 yıl süreyle bu görevi yürütecek ve 6 ayda bir yapılacak toplantılarda Türkiye’yi temsil edecektir.

Avrupa Parlamento Asamblesinin bir alt grubu olan Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Konseyine toplantısı 13-15 Ekim 2009 tarihinde yapıldı. İkinci toplantı Mart ayında yapılacaktır. Konsey’in amacı yerel yönetimlerin problemleri üzerinde çalışmalar yapmaktır. Bu sebeple Belediye Başkanları ve meclis üyeleri ülkeleri adına temsilci olarak katılıyorlar. Toplantı kararları tavsiye niteliğinde olup üye devletlere gönderiliyor. Toplantıda Türkiye ile ilgili Ermenistan ilişkileri, aile içi şiddetin önlenmesi gibi konular ele alındı. Baltık ülkeleri işbirliği raporu değerlendirildi.

Buharkent Belediyesinin aile içi şiddeti önlemek için geliştirdiği uygulamalar beğeniyle karşılanarak örnek alındı. Buharkent Belediyesi aile içi şiddeti önlemek için evlenme başvurusuyla gelen çiftlere bu konuda bir eğitim veriyor. Eğitime katılanlardan ise nikah için gerekli ücret de indirim yaparak katılımı ve ilgiyi arttırmaya çalışıyor.

Avrupa Konseyi Toplantısında Kurumsal Komiteler, Sosyal Danışma Komitesi, Sürdürülebilir Kalkınma Komitesi ve Kültür Sanat Komitesi olarak yapılanmalar gerçekleştirişmiş. Buharkent Belediye Başkanı Türkiye’yi temsilen Belediye uygulaması beğeniyle karşılandığı için Sosyal Dayanışma Komitesinde görevlendirilmiş bulunuyor.

Buharkent Belediye Başkanı Kadri ÖLÇENOĞLU, kişi olarak üzerine büyük bir sorumluluk düştüğünün farkında olduğunu, sadece Buharkent’i değil Türkiye adına Avrupa Konseyi toplantılarına katıldığını ve üzerine düşeni gerçekleştirmek için elinden geleni yapacağını belirtti.

Merkez Müdürü Doç. Dr. E.Didem EVCİ’nin şehir sağlığı hakkındaki görüşlerinin de ilgiyle dinleyen Buharkent Belediye Başkanı Kadri ÖLÇENOĞLU şehri geliştirmek için her türlü çalışmada işbirliği yapılacağı mesajını verdi.

 Dosyayı İndirmek İçin Tıklayın

Okunma Sayısı : 0 Son Okunma : 13.1.2020 11:53

ŞESAM’DAN BUHARKENT BELEDİYESİ’NE ZİYARET/Şehir Sağlığını Geliştirme Araş. ve Uyg. Merkezi/Adnan Menderes Üniversitesi