ADÜ Menü

Adnan Menderes Üniversitesi
Romanlar Uygulama Ve Araştırma Merkezi

ÜNİVERSİTEMİZ ROMANLAR UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ “BEYOĞLU ROMANLAR 2012” ETKİNLİĞİNDEYDİ

         

            Beyoğlu Belediyesi tarafından İstanbul’da düzenlenen Beyoğlu Romanlar 2012 &Gypsy Lore Society (Roman Araştırmaları Topluluğu)2012 Yıllık Toplantısı ve Konferansı’nın 19 Eylül 2012 tarihindeki açılış programına, Üniversitemiz Romanlar Uygulama ve Araştırma Merkezi, Beyoğlu Belediye Başkanı’nın davetiyle katıldı. Başbakan Yardımcısı Bekir BOZDAĞ’ın da bulunduğu açılış programında, Ahmet Misbah DEMIRCAN, Beyoğlu Belediye Başkanı ; Elena MARUSHIAKOVA, Gypsy Lore Society Başkanı ve misafir konuşmacı  Livia JAROKA, Avrupa Parlamentosu Milletvekili konuşmaları ile yer aldılar.


            Başbakan Yardımcısı Bekir BOZDAĞ açılış konuşmasında Romanlar konusunda üniversitelerde yapılan çalışmalara ve Merkez yapılanmasına vurgu yaptı.Üniversitemiz Romanlar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç.Dr.E.Didem Evci KİRAZ’ın, Türkiye’de ilk ve tek olan Merkez konusunda kısa bilgilendirmesi ve destek talebi üzerine Bekir BOZDAĞ, en kısa sürede Merkezle görüşmelerde bulunacaklarını ve bu alanda araştırmalar yapanlarla bir araya geleceklerini belirtti.


            Türkiye ve Dünya’da Romanların durumuna ilişkin bir panel ile devam eden programda, Doç.Dr.E.Didem Evci Kiraz ilk konuşmacı olarak yer aldı. Kiraz, Romanlar konusunda bir referans merkezi; TÜİK, Hacettepe Nüfus Etüdleri Enstitüsü gibi bir yapılanma ile Romanlar konusunda var olan sözlü, yazılı, görsel tüm verilerin toplandığı bir yapılanmaya sahip olmak istediklerini belirtti. Bu sayede sahada, üniversitelerde, ilköğretimden başlayarak tüm eğitim ortamlarında, kurum ve kuruluşlarda Romanlarla ilgili yapılan/yapılacak program, proje, planlamalarda bilimsel veriye dayalı bir yapıyı sağlayacaklarını belirten Kiraz, maddi ve insan gücü açısından desteğe ihtiyaçları olduğunu vurguladı. Bu amaçla, 12 Haziran 2012 tarihinde Danışma Kurulu ve Çalışma Grupları oluşturmak üzere tüm Türkiye’den katılımlarla yaklaşık 100 kişilik bir gruba ev sahipliği yapan Üniversitemizde, Merkezi geliştirmek üzere çeşitli projeler hazırlamakta.


            Konferansa katılanlar tarafından ilgiyle izlenen Merkez tanıtımı sonrası çeşitli ülkelerden katılımcılar ile Topluluk Başkanı Elena MARUSHIAKOVA, Merkezle gelecekte daha yakın işbirliği ortamları oluşturmak istediklerini belirttiler. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah DEMIRCAN, Üniversitemiz Romanlar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç.Dr.E.Didem Evci Kiraz’a katılımı için teşekkür ederek bir sertifika ile günün anlam ve önemine yönelik küçük bir hediye takdim etti.