ADÜ Menü

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uygulama ve Araştırma Merkezi (PDRM)

Psikolojik-Eğitsel Hizmetler Çalışma Grubu/Birimi

Amaç:
Bu birim, ruhsal ya da akademik olarak sorun yaşayan öğrencilere bireysel danışmanlık ve tedavi hizmetleri vermektedir. Öğrencilerle birebir etkileşimde bulunan akademik danışmanlara ihtiyaç duyulan konularda eğitimler vermektir.
                Ayrıca kişisel gelişimlerine katkıda bulunacak ve onlara hayata hazırlayacak konularda seminer, panel vb. çalışmaları düzenler.
                Tüm bu belirtilen birimlerde, üniversitenin akademik ve idari birimlerinde çalışan kişiler görev almıştır.
                İşlevleri;
Psikolojik Hizmetler Birimi, öğrencilerin etkin, başarılı, yaratıcı ve mutlu olmalarını sağlamak, ayrıca kişinin kendisini tanıması ve çevresi ile ilgili yaşayabileceği herhangi bir sorunla baş etmesine yardımcı olmaktır. Merkezimiz ilk kurulduğu tarihten bu yana, her geçen yıl daha da artan oranla öğrencilerimize bu hizmeti vermektedir.
              Merkezimize psikolojik sorunlarının çözümü ve bireysel danışmanlık almak için gelen öğrencilerimizin genellikle şu şikayetleri vardır;
 
***Gerginlik, huzursuzluk, bunaltı
***Hayır diyememe, duygu ve düşüncesini ifade edememe
***Öfke kontrolsüzlüğü
***Unutkanlık
***İntihar fikirleri, aşırı ölme isteği
***Karamsarlık, mutsuzluk, boşluk hissi
***İçe kapanıklık, güvensizlik, toplum içinde konuşamama
***Uyum sorunları
***Dikkat dağınıklığı, derslere kendini verememe
***Sınav kaygısı, sınıfta kalma
                gibi nedenlerle merkezimize başvurmuşlardır. Sorunların yoğunluğu ve kişi üzerindeki etkisi gözönüne alınarak belli sıklıkta görüşmeler planlanmakta. Eğer öğrencinin içinde bulunduğu bu ruhsal sorunlar bireyi çok yoğun etkiliyorsa bu durumda Üniversitemiz Hastanesi' nde bulunan psikiyatri polikliniğine yönlendirilmektedir.
                Öğrencilere yönelik verilen bireysel danışmanlık hizmeti yanında grup terapileri etkinlikleri ile daha fazla sayıda öğrenciye ulaşılması planlanmıştır.
                Grup içinde öğrencilerin duygu ve düşüncelerini ifade etmeleri, birbirleri ile etkileşerek sorunların çözülmesinde birbirlerine yardımcı olmaları beklenmektedir. Çalışma Grubu/Birimi Sorumlusu Doç.Dr.Sibelnur AVCİL