ADÜ Menü

Adnan Menderes Üniversitesi
Bilim Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi

HABERLER / DUYURULAR
Ağu
16
ÖĞRETİM ÜYELERİMİZE TÜBİTAKTAN PROJE DESTEĞİ Bilim Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcımız ve üniversitemiz Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gizem Dönmez Yalçın’ın proje yürütücüsü olduğu “Hücresel eksitotoksisite modelinde SIRT4’ün koruyucu etkisi” adlı proje, TÜBİTAK tarafından 18 ay süre ve 60.000 TL bütçe ile desteklenmeye hak kazanmıştır. Araştırmalarını merkezimizde yürütmekte olan öğretim üyemize başarılar dileriz.     Bilim Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezimiz Yönetim Kurulu üyesi ve üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Dr. Öğretim Üyesi Olcay Boyacıoğlu ve Tıp Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Seda Örenay Boyacıoğlu’nun birlikte yürütecekleri "Prostat Kanser Hücrelerine Aptamer-Aracılı Hedefli Lipozomal İlaç Dağıtımı" adlı araştırma projesi, TÜBİTAK 1001 Programı tarafından Sağlık Bilimleri alanında 3 yıl süre ve 360.000 TL bütçe ile desteklenmeye hak kazanmıştır. Araştırmalarını merkezimizde yürütmekte olan öğretim üyemize başarılar dileriz.    
May
15
ADÜ BİLTEM 3rd GTU PHOTODYNAMIC DAYS KONGRESİNE KATILDI ADÜ BİLTEM 9 Mayıs 2018 tarihinde Gebze Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirilen 3rd GTU PHOTODYNAMIC DAYS kongresinde danışmanlığını Prof. Dr. Mehmet Dinçer BİLGİN’in yaptığı, Araş. Gör. Mehran AKSEL tarafından sunulan “Photodynamic Therapy of TiO2 on prostate cancer cell lines: in vitro study” adlı bildiri ile başarı bir şekilde temsil edildi. Bildiri katılımcılar tarafından ilgi ile karşılandı.    
Nis
12
İBG-İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü ziyareti gerçekleştirildi Araştırma Merkezimiz bünyesinde görev alan araştırıcılar ile İzmir’de bulunan Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsüne 11 Nisan 2018 tarihinde işbirliği ziyareti gerçekleştirildi. Gerçekleşen ziyarete BİLTEM Araştırma Merkezi Müdürü Doç.Dr. Özge Çevik, Nanoteknoloji Araştırma Merkezi Müdürü Prof.Dr. Ethem Aktürk ve uzman araştırıcılar katıldı. İBG’de geniş bir yelpazeye sahip olan araştırmalar ve endüstriyel hizmet veren bölümler incelenerek güncel teknolojiler ile donatılmış alt yapısı konusunda bilgiler alındı. Özellikle merkez bünyesinde yapılan Ar-Ge çalışmaları ve işbirlikleri konusunda gerçekleşen verimli bilgi akışının arkasından Adnan Menderes Üniversitesinde gelecekte yapılacak olan araştırmalarda güncel teknolojilerin üniversitemize kazandırılması konusunda ortak çalışmalara başlandı.  Ziyaret sonrasında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü bünyesinde bulunan Biyoteknoloji ve Biyomühendislik Araştırma ve Uygulama Merkezine (İYTE- BİYOMER) geçen ekip burada da araştırma kapasiteleri ve olanakları konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.    
Nis
8
BİLTEM`de Protein Tabanlı Ölçüm Yöntemleri Semineri Gerçekleşti Araştırma Merkezimiz bünyesinde yapılan hücre biyolojisinde proteomik yöntemler konusundaki 29 mart 2018 tarihindeki seminerimizde Dubai’den  Bio-Rad Laboratuarları Ürün Müdürü Dr. Imad Aoudé’yi ağırladık. Seminerde Protein analizi pazarında lider olan Biorad'ın geliştirdiği yeni ölçüm yöntemleri konusunda bize bilgi veren Dr. Aoude, araştırmalarda karşılaşılan sorunların nasıl aşılacağı konusunda merkezimiz bünyesinde çalışma yapan araştırıcıları bilgilendirdi. Proteinlerin tanımlanmasında kullanılan tekniklerin avantaj ve dezavantajları ile Proteomik çalışmalarında yapılan analizlerin doğruluklarının sağlanması ile ilgili yapılan çalışmalar konusunda deneyimlerini paylaştı. Merkez bünyesindeki araştırıcıların çalışmalarındaki deneyimlerinide paylaşarak,  soru ve cevaplarla gerçekleşen bilgi paylaşımı konusunda verimli bir seminer yapıldı.    
Nis
4
BİLTEM GC-MS Cihazı Eğitimi Verdi Üniversitemiz Bilim Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (BİLTEM) tarafından düzenlenen GC-MS/MS (Gaz Kromatografi/Kütle Spektrometre) Sistemi Eğitimi Üniversitemizin çeşitli birimlerinden öğretim üyelerinin, öğretim elemanlarının ve öğrencilerin katılımı ile 23 Mart 2018 tarihinde AİSYEM Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz Tıp Fakültesi Biyokimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Bilim Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Özge Çevik, etkinliğin gerçekleşmesini sağlayan ve destek olan herkese teşekkür etti. Üniversitemiz BİLTEM bünyesinde bulunan GC-MS/MS sisteminin ve diğer cihazların araştırma yapmak isteyen bilim insanlarına açık olduğu dile getirildi. Ayrıca merkez bünyesinde bulunan GC-MS/MS sisteminde gereken uygulamalarda ve çeşitli araştırma alanlarında yetkin olan Öğr. Gör. Dr. Erman Oryaşın, Öğr. Gör. Mürüvvet Abbak, Öğr. Gör. Harun Çimen’in araştırma isteği olan kişilere destek olabilecekleri belirtildi. Yapılan eğitimde Terra Analiz ve Ölçüm Cihazları Ticaret AŞ’den Uzman Erman Girgin tarafından GC sistemleri, GC-MS/MS sistemleri ve uygulama örnekleri anlatıldı. Kromatografi sistemlerinden Bruker Kromatografi sistemleri tanıtılarak analiz yöntemlerinin dünyadaki uygulama alanları ve avantajları konusunda katılımcılara bilgi verildi. Türkiye’de ve dünyada bu sistemlerin uygulayarak öğrenme ihtiyaçlarının karşılanabilmesi konusunda gerekli bilgilerin verildiği eğitimde, ilerleyen zamanlarda BİLTEM tarafından yeni eğitimlerin akademik personelimiz ve öğrencilerimiz için düzenleneceği ve bilimsel araştırmalarda yeni teknolojilerin tanıtımları konusunda etkinlikler yapılacağı bildirildi. Etkinliğin sonunda, eğitimi veren Uzman Erman Girgin’e teşekkür belgesi verilerek, katılımcılara teşekkür edildi.