ADÜ Menü

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
Gençlik Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi

Fark Et, Düşün, Hisset, Yaşa Konferansımız

Üniversitemiz Gençlik Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezimiz(ADÜ-GENÇ)  tarafından öğrencilerimize yönelik olarak, 10 Ocak Cuma günü Atatürk Kongre Merkezi Miletos Salonu’nda, Türkiye' nin önde gelen bilişsel davranışçı terapistlerinden Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr.M.Hakan TÜRKÇAPAR' ın, "Fark et, Düşün, Hisset, Yaşa" konulu konferansı gerçekleştirildi.
Program, Prof.Dr.M.Hakan TÜRKÇAPAR' ın, tecrübeleri ve akademik birikimini bir araya getirerek paylaştığı “kendi kendine yardım” niteliğini taşıdığı klinik rahatsızlık düzeyinde olmayan kimi sorunları, kişinin kendi kendine aşmasına yardımcı olacak, insan psikolojisine dair kimi bilgileri, yaşamdaki karşılıklarıyla birlikte anlaşılır ve akıcı bir şekilde anlatılmıştır.
Psikolojimiz niye bozulur, duygunun görevi, olumsuz duyguları kabul etmek ve anlamak, gerçekçi düşünmek, anda olmak, ruhsal durumumuzu etkileyen değişkenler, kontrol edilemez- değiştirelemez- kontrol edilebilir- değiştirilebilir düşünceler ve duygular, sağlıksız tepkiler, sağlıklı tepkiler konularına dikkat çekerek önemli açıklamalarda bulunmuştur.
İyi yaşamın ancak bireyin istek ve ideallerine uygun şekilde hareket etmesiyle mümkün olabileceğine dikkat çekerken, duygu ve düşüncelerimizin asıl anlamlarını belirterek, yaşamımızda karşılaştığımız ruhsal problemleri aşmamıza yardımcı olacak bir yol haritası çıkarmıştır. İstemediklerinize odaklanıp vakit kaybetmek yerine isteklerimize odaklanmamız gerektiğini, yaşamımızı anlamlı hale getirmemize yardımcı olacak gidişatı belirleyen düşünce/duygu/davranış üçgeninin her aşamasında kendimize yöneltmemiz gereken soruları nasıl soracağımızı öğreterek, bu soruları kendimize sormak ve yanıtlarını verme cesareti göstermenin kişinin kendisine kaldığını belirtmiştir.
Prof. Dr.M. Hakan Türkçapar; duygu-düşünce-davranış-çevre olaylar- fizyolojik beden üzerinde etkili olanları anlatılarak, yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenleri; araştırma sonuçlarıyla destekleyerek açıklamıştır.