ADÜ Menü

Araştırma ve Uygulama Merkezi
Adnan Menderes

HABERLER / DUYURULAR
Aydın Menderes’i Ölümünün 7. Yıldönümünde Kabri Başında Andık Ölümünün 7. Yıldönümünde Aydın Menderes’i anma programına, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger ve Müze Komisyon başkanı Doç .Dr. Dilşen İnce Erdoğan’ın katılımıylarıyla, Adnan Menderes Müze ekibi 23 Aralık 2018 Pazar günü İstanbul Topkapı Anıt Mezar’da gerçekleşen törene katıldı. Merhum Başbakan Adnan Menderes’in 23 Aralık 2011 tarihinde vefat eden; 1977 yılında Adalet Partisi Konya Milletvekili, 1995 yılında Refah Partisi'nden İstanbul Milletvekili ve 1999 yılında Fazilet Partisi’nden İstanbul Milletvekili seçilerek Mecliste görev alan en küçük oğlu Aydın Menderes’i ölümünün 7’nci yılında kabri başında andık. Topkapı Anıt Mezar’daki anma törenine, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aydın Menderes’in eşi Ümran Menderes, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Vali Yardımcısı Mustafa Hulusi Arat, Merkez Müdürümüz Doç. Dr. Dilşen İnce Erdoğan, Müdür Yardımcımız Öğr. Gör. Coşkun Türkan, Şube Müdürü Gülay Gündeay, Gazi Üniversitesi emekli öğretim elemanı Dr. Melih Aktaş ve vatandaşlar katıldı. Tören öncesi Bakan Soylu, Ümran Menderes, müze ekibimiz ve programa katılan diğer katılımcılarla birlikte merhum Başbakan Adnan Menderes’in mezarında dua edildi. Ardından Aydın Menderes’in kabri başında Kur’an-ı Kerim okunarak dua edildi. Okunan Kur’an-ı Kerim ve duanın ardından Bakan Soylu, Ümran Menderes ve Valimiz Yavuz Selim Köşger Aydın Menderes'in kabrine karanfil koydu. Aynı zamanda program esnasında vatandaşlara lokma ikram edildi. Tören sonrasında Aydın’dan gelen Valimiz Yavuz Selim Köşger başkanlığındaki ekibimizi Ümran Menderes, karşılıklı görüşmek üzere Florya’daki TBMM misafirhanesinde ağırladı.   https://www.sondakika.com/haber/haber-suleyman-soylu-aydin-menderes-in-anma-torenine-11567409/   https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/bakan-soylu-aydin-menderesi-anma-torenine-katildi-2832294/   https://www.haberler.com/suleyman-soylu-aydin-menderes-in-anma-torenine-11567409-haberi/    
Merkez Müdürümüzün Kitabının Tanıtımı Yapıldı ABD Temsilciler Meclisi'nde 29 Ekim 2019 tarihinde 1915 yılında yaşanan tehcirinin “Ermeni soykırımı” olarak tanımlayan kararın büyük çoğunlukla kabul edilmesi ülkemizde büyük bir talihsizlik olarak değerlendirilmiş, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın da belirttiği üzere bu konunun uzmanı olan tarihçiler tarafından mercek altına alınması gerektiği durumunun ne kadar haklı olduğu görülmüştür. Her hangi bir resmi kaynağa dayanmayan ve aslı olmayan bu iddia üzerine konuyu ele alan Van Sesi Gazetesi Köşe Yazarı Nedim İLİKÇİ, Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilşen İNCE ERDOĞAN’ın Van Misyonerlerinin Faaliyetleri ve Van Ermeni İsyanları (1896) başlıklı kitabından “Tamamen belgelere dayalı olarak hazırlanmıştır. 2008 yılında "IQ Kültür Sanat Yayıncılık" tarafından basılmış ve 432 sayfadan ibarettir. Misyonerlik müessesesini ve Van'daki misyonerlik faaliyetlerini merak eden herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu belirtmek isterim.” diyerek bahsetmiş ve okuyucularına kitabın tanıtımını yapmıştır.   KÖŞE YAZISI İÇİN TIKLAYINIZ    
Atatürk Cumhuriyet ve Demokrasi Konulu Panelde Sunum Yaptık Söke Kaymakamlığının Cumhuriyet Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Atatürk, Cumhuriyet ve Demokrasi" konulu panel, 1 Kasım 2019 tarihinde Söke İşletme Fakültesinde gerçekleşti. Panele; Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, Söke Jandarma Komutanı Gökhan Kurgan, Söke Ticaret Odası Başkanı Haluk Kutlay, Söke Ticaret Borsası Başkanı Necat Sağel, Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Refik Karataş, konuşmacı olarak yer alan Merkez Müdürümüz Prof. Dr. Dilşen İnce Erdoğan, Merkez Müdür Yardımcıları Öğretim Görevlisi Banu Berber Babalık ve Öğretim Görevlisi Coşkun Türkan sivil toplum örgütlerinin yöneticileri, Türkiye Odalar Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri ile akademik, idari personel, öğrenciler ve Söke halkı katıldı. Söke İşletme Fakültesi Dekanı ve panelin moderatörü Prof. Dr. F. Neval Genç açılış konuşmasında, 1919’dan itibaren başlayan kurtuluş mücadelesinin, Cumhuriyet’in ilanının öncesindeki hazırlayıcı koşulların, Cumhuriyetin kazanımlarının neden-sonuç ilişkileri ile yorumlanmasının önemine dikkat çekti. Panelde; Merkez Müdürümüz Prof. Dr. Dilşen İnce Erdoğan “Cumhuriyet Fikrinin Ortaya Çıkışı, Mustafa Kemal’de Cumhuriyet Düşüncesi” başlığı altında Cumhuriyetin ilanı öncesinde yaşanan gelişmeler, cumhuriyet fikrinin oluşum süreci, cumhuriyetin ilanı ve sonrasında yaşanan kazanımlar konularında konuşurken, Merkez Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlileri Banu Berber Babalık “Cumhuriyetin Kazanımları ve Değişen Toplumsal Hayata Etkileri” ve son olarak Merkez Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlisi Coşkun Türkan “Cumhuriyetin Ulus-Devlet İnşasındaki Yeri ve Önemi” konulu başlıklar altında, Türkiye'de Cumhuriyetin ilan edilme süreci, bunu oluşturan dinamikler, Cumhuriyet’in kazanımları konularında sunumlar yaptılar. Program, Panelistlere teşekkür belgesi verilmesi ile sona erdi.  
Aydın Şehit Aileleri ve Gazileri Dayanışma Derneği Başkanından Müdürlüğümüze Ziyaret Aydın Şehit Aileleri ve Gazileri Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Ece, Merkez Müdürümüz Prof. Dr. Dilşen İnce Erdoğan’ı 26 Haziran 2019 tarihinde Adnan Menderes Araştırma ve Uygulama Merkezinde nezaket ziyaretinde bulundu. Merkez Müdürlüğümüzün yaptığı çalışmalar hakkında bilgi alan İsmail Ece, Aydın Aydın Şehit Aileleri ve Gazileri Dayanışma Derneği hakkında bilgi vermesinin ardından yapmayı planladıkları çalışmalardan söz etti. Bu bilgiler doğrultusunda Merkez Müdürlüğümüz ve Aydın Şehit Aileleri ve Gazileri Dayanışma Derneği ortaklaşa projelerde birlikte çalışma kararı aldı.    
Asayişten Cepheye Milli Mücadelede Jandarma Uluslararası Sempozyumuna Katıldık Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı tarafından Milli Mücadele’nin başlangıcının bir asırlık sene-i devriyesinde “Asayişten Cepheye: Milli Mücadelede Jandarma” isimli uluslararası sempozyum 13-15 Haziran 2019 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşti. Uluslararası sempozyuma aynı zamanda Bilim Kurulunda yer alan Merkez Müdürümüz Prof. Dr. Dilşen İnce Erdoğan’ın yanı sıra Merkez Müdür Yardımcılarımız Öğr. Gör. Coşkun Türkan, Öğr. Gör. Banu Berber Babalık da katıldı. Türkiye'nin farklı şehirlerinden ve dünyanın farklı ülkelerinden çok sayıda bilim insanının buluştuğu Sempozyumda 13 Haziran 2019 Perşembe günü Şehit Jandarma Binbaşı Serdar Köksoy Amfisi C Salonunda Prof. Dr. Dilşen İnce Erdoğan “Milli Mücadele Dönemi’nde Aydın Sancağında Asayiş” sunumu ile gene aynı oturumda Müdür Yardımcılarımız Öğr. Gör. Coşkun Türkan, Öğr. Gör. Banu Berber Babalık “Devrin Yazarlarının Kaleminden Batı Cephesi’nde İç Güvenlik Sorunu” başlıklı sunumlarını başarı ile gerçekleştirdiler. Oturum sonrasında kendilerine Sempozyum katılım belgeleri takdim edildi. Sempozyum 14 Haziran 2019 tarihinde değerlendirme paneli ile sona erdi.  
Müze İç Tefrişatı İle İlgili Valilikteki Toplantıya Katıldık Merhum Başbakan Adnan Menderes’in adını taşıyacak olan Müzenin hayata geçirilmesi amacıyla Aydın Valiliği toplantı salonunda 11 Haziran 2019 Salı günü saat 14.00’de müze içinde yapılacaklar ve senaryosu üzerine bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda; Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’in yanı sıra Vali Yardımcısı Mustafa Hulusi Arat, Vali Yardımcısı Yücel Gemici, Adnan Menderes Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. Dilşen İnce Erdoğan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, Merkez Müdür Yardımcıları Öğr. Gör. Banu Berber Babalık, Öğr. Gör. Coşkun Türkan, Yönetim Kurulu Üyesi Öğr. Gör. Esra Çetin, Şube Müdürü Gülay Gündeay, Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığından Şube Müdürü İbrahim Aksünger, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden Mimar Güneş Arkoç Gökçen, Anıt İnşaat Firmasından Mehmet Ali Şenol ve Muharrem Acar yer aldı. Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’in başkanlığındaki Müze ekibine, Mehmet Ali Şenol tarafından müzenin iç tefrişatı ile ilgili hazırlamış oldukları sunum izletildi. Yapılan sunum çerçevesinde müze ekibi değerlendirmelerde bulundu.  
Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak’ı Ziyaret Ettik Adnan Menderes Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürlüğü olarak Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak’ı 18 Aralık 2018 tarihinde İzmir’de bulunan Terbay Holding’deki makamında ziyaret ettik. Görüşmede, Adnan Menderes Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Doç. Dr. Dilşen İnce Erdoğan, Müdür Yardımcılarımız Öğr. Gör. Coşkun Türkan, Öğr. Gör. Banu Berber Babalık, Şube Müdürü Gülay Gündeay ve merkez çalışanı yüksek lisans öğrencisi Ahmet Saruhan yer aldı. Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak’ı İzmir’de bulunan Terbay Holding’deki makam odasındaki ziyarette aynı zamanda Halk Bankası İzmir 3. Bölge Koordinatörü Murat Erdoğan, Aydın Boşnakları Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri Başkanı Yüksel Mergen ve Başkonsolos yardımcısı Mirela Crnovrsanin Kurtali de yer aldı. Ahmet Kemal Baysak kısaca yaşam hikayesinden bahsettikten sonra merkez müdürümüz Doç. Dr. Dilşen İnce Erdoğan merkezimizin faaliyetlerinden ve yapmış olduğumuz çalışmalardan bahsetti ve karşılıklı yapılacak çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Daha sonrasında Terbay Holding’in içinde yer alan Fahri Başkonsolosluğu gezen ekibimiz, Ahmet Kemal Baysak’ın kişisel kütüphanesi ve değerli hatıratlarını görme fırsatı yakaladı. Adnan Menderes Araştırma ve Uygulama merkezinin ziyaretinden memnuniyet duyduğunu ifade eden Ahmet Kemal Baysak Açılacak olan Adnan Menderes Demokrasi Müzesi ile ilgili değerli önerilerde bulundu.  
Müze Çalışmaları Kapsamında Isparta Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesini Ziyaret Ettik Adnan Menderes Demokrasi Müzesi çalışmaları kapsamında Merkez Müdürümüz Doç. Dr. Dilşen İnce Erdoğan başkanlığındaki komisyon 10 Aralık 2018 tarihinde Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanlığı ile Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesini ziyaret etti. Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanlığı ile Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi ziyaretine, Doç. Dr. Dilşen İnce Erdoğan’ın yanısıra Öğr. Gör. Coşkun Türkan, Öğr. Gör. Banu Berber Babalık, Öğr. Gör. Esra Çetin ve Şube Müdürü Gülay katıldı. Müze gezisi öncesinde Süleyman Demirel Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Behçet Karaca’yı makamında ziyaret eden Müze Komisyon üyeleri karşılıklı yapılacak işbirlikleri hakkında fikir alışverişinde bulunarak Adnan Menderes Müzesi hakkında bilgi verdi. Süleyman Demirel Üniversitesi Tarih Bölümü ziyareti sonrası Isparta’nın Atabey ilçesi’ne bağlı İslamköy’de kurulan Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi’ne geçen müze ekibini müze sorumlusu Osman Siviloğlu karşıladı. Siviloğlu; 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel adına Isparta’nın Atabey ilçesi’ne bağlı İslamköy’de kurulan Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi’nin 26 Ekim 2014 tarihinde açıldığını, Demirel’in memurluğa başladığı 1949 yılından cumhurbaşkanı olduğu döneme kadar sakladığı çok sayıda belge, 45 bin kitap, 32 bin gazete ve dergi, 126 bin fotoğraf ve Demirel’e yurt içi ve dışından hediye edilen eşyaların yer aldığını ifade etti. Müzeyi gezen ekibimiz kurulacak olan Adnan Menderes Müzesi’nde kullanılmak üzere çok değerli bilgiler edindi. Osman Siviloğlu Merkez müdürümüz Doç. Dr. Dilşen İnce Erdoğan’a kurulacak olan Adnan Menderes Müzesi için başarılar diledi.    
Müze Çalışmaları için Ata Müzayedeyi Ziyaret Ettik Adnan Menderes Araştırma ve Uygulama Merkez müdürü Doç. Dr. Dilşen İnce Erdoğan ve müdür yardımcısı Öğr. Gör. Coşkun Türkan 9 Aralık 2018 tarihinde İstanbul’da yer alan Ata Müzayedeyi ziyaret etti. Adnan Menderes Demokrasi Müzesi çalışmaları kapsamında Merkez Müdürümüz Doç. Dr. Dilşen İnce Erdoğan, İstanbul’da yer alan Ata Müzayedenin sahibi Murat Ketenci’yi ziyaret etti. Adnan Menderese yönelik eşyaların tespiti için yapılan çalışmalar kapsamında kolleksiyoner Murat Ketenci ve danışmanı Sadri Sarıbaloğlu ile görüşmeler gerçekleştiren Doç. Dr. Dilşen İnce Erdoğan,  müze çalışmalarının hızla devam ettiğini ve burada da Murat beyin elinde yer alan Adnan Menderes dönemine ait olan eserleri inceleme fırsatı bulduklarını ifade etti.  
Merkez Müdürümüze “Boşnakların Tarihi Kitabı” Hediye Edildi Aydın Boşnakları Kültür ve Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel Mergen 20 Kasım 2018 tarihinde Merkez Müdürümüz Doç. Dr. Dilşen İnce Erdoğan’ı makamında ziyaret ederek, Mustafa Imamović’in, bir Boşnak tarafından, bilimsel tarafsızlıkla kaleme alınmış, Boşnak tarihinin önemli tüm dönemlerini anlatan ilk temel/referans eser olma özelliğini taşıyan “Boşnakların Tarihi” kitabını kendisine hediye etti. Doç. Dr. Dilşen İnce Erdoğan; Bosna ve Boşnaklar hakkındaki derinlikli araştırmanın ürünü olan bu kitabı almaktan dolayı çok memnun olduğunu en kısa sürede okuyarak Boşnak halkı hakkında bilgi edinip temeli sağlam araştırmalar yapmak istediğini ifade etti.