ADÜ Menü

Veteriner Fakültesi
Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı

Genel Bilgiler

Anabilim Dalı Tarihçesi

Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji eğitimi İstanbul’da ilk veteriner okulunun 1842 yılında açılmasıyla birlikte başlamıştır. 1952 yılında kürsü sistemine geçilmesiyle birlikte Farmakoloji ve Toksikoloji Kürsüsü oluşturulmuştur. Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı’nın tarihi 1993 yılında fakültenin kurulumu ile başlamıştır. Kurucusu ve ilk öğretim üyesi aynı yıl atanan Doç. Dr. Ferda AKAR’dır.

Anabilim Dalı’nda farmakoloji ve toksikoloji laboratuvarları mevcut olup, bu alan ile ilgili analiz ve araştırmaları gerçekleştirebilecek alet ve ekipmanlar bulunmaktadır. Yürütülmekte olan araştırmalar arasında ilaçların farmakokinetiği, hayvansal gıdalarda ilaç kalıntıları, antibakteriyel duyarlılık, yem ve yem hammaddeleriyle süt ürünlerinde mikotoksinler ve pestisidler, DNA hasarı ve onarımı, oksidatif stres konularında çalışmalar bulunmaktadır.


Misyon

Farmakoloji ve Toksikoloji Bilim Dallarında bilimsel olayları derinlemesine irdeleme becerisi kazandırmak, yorum yapabilme, bağımsız araştırma yapabilme yeteneği kazandırmaktır.


Vizyon

1.Bilgi: Farmakoloji ve Toksikoloji bilimi alanlarında güncel bilgiler sunmaktır.
2.Beceri: Güncel bilgilere ulaşabilme ve bu bilgileri hayata uyarlama ve uygulama yeteneği kazandırmak.
3.Tutum:

 

Adres

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Veteriner Fakültesi, Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı, B-Blok

09016 Işıklı Mah. Efeler/AYDIN