ADÜ Menü

Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı

Anabilim Dalı Tanıtımı

Ülkemizde Veteriner Hekimliği Eğitim Öğretiminin başladığı 1842 yılından 1958 tarihine kadar Cerrahi Enstitüsü içerisinde “Fenni Veledi Baytariye” ve Evcil Hayvanların Doğum Bilgisi ve Hastalıkları” isimleri ile yer alan ve 1958 yılında Prof. Dr. Hüseyin Erk’in Doğum ve Jinekoloji Kürsüsünde açık bulunan kadroya atanması ve Doğum ve Jinekoloji Kürsüsü’nün yönetimi ile görevlendirilmesi ile ilk olarak Ankara Üniversitesi Veteriner Falkültesinde bağımsız Anabilim Dalı ve Kliniği kurulmuştur.

Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Faküktesinin 1999 yılında Batı Kampüsü Hayvan Hastanesinin faaliyete girmesi ile birlikte Anabilim Dalımız Eğitim Öğretim faaliyetlerine ve gerek pet hayvanlarının gerekse çiftlik hayvanlarının doğum, üreme ve meme hastalıklarının yanı sıra suni tohumlama faaliyetlerinin de yürütüldüğü klinik hizmetlerine başlamıştır.

Anabilim Dalında evcil hayvanlarda; üreme fizyolojileri ve endokrinolojileri, gebelik ve tanı yöntemleri, gebelik fizyolojisi ve sorunları, normal doğum ve doğuma yardım yöntemleri, östrus senkronizasyonu ve yöntemleri, embriyo transferi, in-vitro fertilizasyon ve maturasyon, reproduktif biyoteknoloji ve yöntemleri, puerperal dönem ve sorunları, infertilite ve sterilite, jinekoljik operasyonlar, meme sağlığı ve hastalıkları, sağım ve hijyeni, meme sağlığı kontrol programları konuları çalışılmakta, doktora - yüksek lisans programları düzenlenmekte ve araştırmalar yapılmaktadır.

Adres
Adnan Menderes Üniversitesi, Veteriner Fakültesi, Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı,
09016 Işıklı/AYDIN
Telefon
0 256 2470700-140,143
Fax
0 256 2470720