ADÜ Menü

Adnan Menderes Üniversitesi
Didim Meslek Yüksekokulu

Duyurular/Haberler
May
4
Didim MYO Türkiye’de İlk Kez Düzenlenen VEGFEST’e Renk Kattı Üniversitemiz Didim Meslek Yüksekokulu (MYO) öğrencileri, Vejetaryenler Derneği (TVD) ve Didim Belediyesi iş birliğinde düzenlenen “Vegan Festivali VegFest’e” 29-30 Nisan tarihlerinde açtıkları stant ile renk kattı.   Didim Apollon Tapınağı önünde düzenlenen ve ulusal basınında ilgi gösterdiği festivalde stant açan Didim MYO Aşçılık Programı öğrencileri, tamamen sebze ve meyvelerden yaptıkları yiyecek ve içeceklerin tanıtım ve satışını gerçekleştirdi. Öğrencilerimizin ürünleri festival alanını gezenlerin büyük beğenisini kazandı.    
Nis
27
Turizm Haftası Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Üniversitemiz Didim Meslek Yüksekokulu’nda, 18 Nisan 2017 tarihinde “Aydın-Didim Turizm Potansiyeli Geleceği ve Geçen Yıl ile Bu Yılın Kıyaslanması” konulu panel düzenlendi. Didim Meslek Yüksekokulu (MYO) Konferans Salonu’nda gerçekleşen panele, Didim Kaymakamı İskender Yönden, Didim Garnizon Komutanı Çetin Gülseven, Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, Didim MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Battal Oğuz, dernek başkanları, kurum amirleri ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan Didim MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Battal Oğuz, Didim’in Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı olduğunu ifade ederek, okulda yetişen ve eğitim alan öğrencilerin de istihdama katkı sağladığını dile getirdi. Didim Kaymakamı İskender Yönden ise, birlik ve beraberlik vurgusu yaparak Didim’de turizm oranlarının geçen yıla göre arttığını dile getirdi. Turizmcilerin geçen yıl sıkıntı yaşadığını dile getirdiğini anımsatan Kaymakam Yönden “Turizmde sıkıntılar olabilir ama ben ümitliyim. İşimizi iyi yaparsak sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Sadece kendimiz değil hepimiz aynı fikirde olmalıyız. Yeni turizm sezonunun ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi. Konuşmaların ardından Didim Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Rabia Aydın “Aydın-Didim Turizm Potansiyeli Geleceği ve Geçen Yıl ile Bu Yılın Kıyaslanması” konulu bir sunum yaptı. Panelin ardından Didim MYO öğrencileri tarafından hazırlanan yemek standı ilçe protokolünce gezildi. Stantta konuşan İlçe Kaymakamı İskender Yönden, Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir’in getirdiği ve 800 yıllık zeytin ağacından elde edilen zeytinyağını tanıttı. Kaymakam Yönden, getirilen zeytinyağlarını daha sonra ilçe protokolüne ve öğretim görevlilerine hediye etti. Etkinlik, Didim MYO halk oyunları ekipleri bir gösteri sunduğu gösteri ile sona erdi.  
Mar
23
Kariyer Günleri Sona Erdi Yüksekokulumuz ’da düzenlenen Kariyer Günleri, bu yılda çok sayıda otel ve seyahat acentasını öğrencilerle buluşturdu. 20 Şubat -10 Mart 2017 tarihlerinde düzenlenen Kariyer Günleri’ne Bodrum ve Didim’de hizmet veren , Hilton Bodrum Türkbükü Resort&Spa, Mandarin Oriental Bodrum, Voyage Hotel Torba, Voyage Hotel Bodrum, Hapimag Resort Sea Garden, Titanic Deluxe Bodrum, Canyon Ranch Wellness Resort at Kaplankaya, Kempisnki Hotel Barbaros Bay, Aquasis De Luxe Resort&Spa Hotel Didim, Caresse a Luxury Collection Resort&Sapa Bodrum ile Jolly Tur ve ETS Tur seyahat acentaları katıldı. Otel yetkilileri, yaptıkları sunumların ardından staj ve iş başvurusu yapan öğrencilerle görüşmeler yaptılar. Başvurusu kabul edilen öğrenciler, bu otellerde stajyer ya da personel olma fırsatı bulacaklar.     
Mar
21
Kaşopita Yemeğinin Tanıtımını Yaptık 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Didim Kent Konseyinin düzenlediği etkinlikte, Kaşopita yemeğinin tanıtımını yaptık. Etkinliğe, Didim MYO Müdür Yardımcısı Okt. Metin Polat, Öğr. Gör. Osman Çulha , Öğr. Gör. Aytekin Kalkan ve öğrenciler katıldı.  
Mar
21
Yöresel Gastronomi Festivaline Katıldık Pamukkale Üniversitesi Gastronomi Topluluğu’nun organizasyonuyla Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞKAPON) ve Denizli Aşçılar ve Pastacılar Derneği’nin işbirliği ile 10 Mart 2017 tarihinde "Yöresel Gastronomi Festivali" düzenlendi. Festivale, Yüksekokulumuzu temsilen Didim MYO Müdür Yardımcısı Okt. Metin Polat, Öğr. Gör. Osman Çulha, Öğr. Gör. Aytekin Kalkan ve Aşçılık Programı öğrencileri katıldı.