ADÜ Menü

Davutlar Meslek Yüksekokulu
Adnan Menderes Üniversitesi

HABERLER
Ara
15
BİR AŞÇININ GÖZÜNDEN LEZZETİN DOĞDUĞU TOPRAKLAR Yöresel mutfaklar dersi kapsamında, 13-14 Aralık 2017 tarihlerinde, Davutlar Meslek Yüksekokulu’nda Yayla Karadeniz Restoran’ın sahibi ve şefi Sayın Süleyman CİCİ’nin “Bir Aşçının Gözünden Lezzetin Doğduğu Topraklar” adlı atölye çalışması ve söyleşisi tüm öğrencilerimizin katılımı ile gerçekleştirilmiştir.  İlk gün atölye çalışmasında şefimizin kendi mutfağında da misafirlerine sunduğu karalahana çorbası, hamsili pilav, kuymak, turşu kavurması, karalahana sarması gibi Karadeniz bölgesine özgü yöresel lezzetler aşçılık öğrencilerimizle beraber yapılmıştır. Söyleşinin yapıldığı ikinci gün ise aşçılık ve mutfak sanatlarına ilgi duyan öğrencilerimiz için Türkiye'de aşçılık ve mutfak sanatlarına bakış ve değerlendirme konularından, mutfaktaki çalışma sisteminden, mutfak personeli seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan ve mevsimsel sebze, meyve ve organik tarımın öneminden bahsedilmiştir. Söyleşi, soru cevap bölümünün ardından, yüksekokul müdürümüz Yrd. Doç. Dr. Bertan Akyol’un Şef Süleyman CİCİ’ye teşekkür belgesini takdim etmesiyle sona ermiştir.  
Ara
6
ÖĞRENCİLERİMİZİN BAŞARISI 2-3-4 Aralık 2017 tarihlerinde Bursa’da 1. Geleneksel Kestaneli Lezzetler Yemek Yarışması düzenlendi ve öğrencilerimiz üniversitemizi temsilen katıldıkları yarışmadan 1 gümüş ve 3 bronz madalya ile döndüler. Akın Demir, Berkay Baygın, Hilmi Sertan Turgut:Gümüş madalya Emre Çelimli, Ayhan Seyhan, Serhat Kurtay: Bronz madalya Deniz Can Köleli, Nacide Aydın, Gizem Güngör: Bronz madalya Ahmet Abbas, Kaan Çalışkan, Ebubekir Sıddık Tekbaş: Bronz madalya Yarışmaya katılan öğrencilerimizin başarılarının devamını dileriz.  
Ara
3
ENGELLERİ KALDIRALIM İncirliova Belediyesi Şaban Bozkurt Parkı'ndaki Engelsiz Yaşam alanında bir araya gelen Aydın'ın diğer ilçelerindeki engelli dernekleri üyesi yaklaşık 50 engelli birlikte vakit geçirmenin mutluluğunu yaşadı ve Davutlar Meslek Yüksekokulu'nda hazırlanan pastalar engelliler tarafından süslenerek misafirlere dağıtıldı.   
Kas
29
VEFAT Meslek yüksekokulumuz Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı’ndan haziran ayında mezun olan öğrencimiz Ali BIYIKLI, geçirdiği trafik kazasında vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabır ve başsağlığı dileriz.  
Kas
9
3. TURİZM ŞURASI Davutlar Meslek Yüksekokulu İkram Hizmetleri Programı Öğretim Görevlisi Mehtap YÜCEL GÜNGÖR ve Aşçılık Programı Öğretim Görevlisi Ozan GÜNGÖR , "AŞÇILARIN VE AKADEMİSYENLERİN GÖZÜNDEN GASTRONOMİ EĞİTİMİNDE YAŞANAN SORUNLAR" başlıklı tebliğleri ile 1-3 Kasım 2017 tarihleri arasında Ankara'da düzenlenen ve açılışı Cumhurbaşkanlığı Külliye'sinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın yaptığı 3. Turizm Şurası'na katılmışlardır. Kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, akademisyenler, sektör temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve turizm meslek örgüt temsilcilerinden oluşan 333 komisyon üyesi 3 gün boyunca turizm sektörünün mevcut durumunun değerlendirilmesi ve geleceğe yönelik ulusal bir turizm politikasının oluşturulabilmesi amacıyla çalışmalar gerçekleştirmişlerdir. Kültür ve Turizm Bakanlığınca, 15 yıl aradan sonra ‘Büyük Hedefler İçin Çalışmanın Tam Zamanı’ sloganıyla düzenlenen 3. Turizm Şurası’nın sonunda düzenlenen basın toplantısında Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş şura kararlarını açıkladı. Kurtulmuş, komisyonda tartışılan konuların gözden geçirerek, stratejik eylem planına dönüştüreceklerini belirtti.   .