ADÜ Menü

Davutlar Meslek Yüksekokulu
Adnan Menderes Üniversitesi

HABERLER
Haz
20
DAVUTLAR MYO, İFTAR SOFRALARI İLE RAMAZAN BOYUNCA HALKLA BULUŞUYOR Ramazan boyunca 15 gün Kuşadası Güzelçamlı merkez ve 15 gün Davutlar Belediyesi Hizmet Binası önünde sürecek organizasyondan tüm vatandaşlar yararlanıyor. Bölgedeki hayırseverlerin girişimiyle ile Adnan Menderes Üniversitesi Davutlar Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. ve Türkiye Aşçılar Milli Takım Direktörü Emrah Köksal Sezgin tarafından hazırlanan 250 kişilik iftar sofraları, ihtiyaç sahiplerinin, yaşlıların, çocukların ve bölgedeki halkın katılımı ile günden güne büyüyor. Her gün 250 kişiye iftar yemeği yapılıp dağıtılıyor. Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Davutlar Meslek Yüksek Okulu' nda öğretim görevlisi olan Sezgin tarafından okul mutfağında hazırlanan yemekler yine Sezgin tarafından tasarlanan kamyon eşliğinde dağıtılıyor. Dağıtılan iftarlıkları tadan vatandaşlar, yemekleri dünyaca ünlü bir şefin yaptığını duyunca şaşkınlığını gizleyemiyor. AA muhabirine açıklamalarda bulunan Sezgin, dağıttığı iftarlıklardan tadan insanların hayır duasını almasının kendisini çok mutlu ettiğini belirtti. Sezgin, "Bizim işimiz yemek yapmak. Nerede ve ne için olduğuna bakmaksızın iyi yemek yapmaya çalışırız. Bu işin maneviyatı çok daha yüksek. Aldığımız yüzlerce madalya ve kupadan çok daha değerli. Herkes gelip teşekkür edip dua ediyor. Zaten aşçılık, şeflik, yemek yapmak böyle bir şey. Doğru noktalarda ulaştığında çok güzel geri dönüşler alıyorsunuz." ifadelerini kullandı. Hayırseverlerin yardımıyla 30 gün boyunca her gün farklı yemek yaptıklarına dikkati çeken Sezgin, ilginin yoğun olmasından dolayı seneye de bu organizasyonu yapacağını sözlerine ekledi. İftar yemeklerinden yiyen Vildan Özgür, gezmek için geldiği Davutlar'da ücretsiz iftar için yemek dağıtıldığını görünce aldıklarını belirterek, yemekleri dünyaca ünlü bir aşçının yapmasından dolayı kendilerini şanslı hissettiklerini söyledi. "İftarda böyle yemekler yemek nasip oldu" Gülden Can ise "İftarda böyle yemekler yemek nasip oldu. Hepsi harikaydı. Yemeklerin usta bir aşçı tarafından yapıldığı belliydi. Böyle önemli birinin ellerinden yemek yemek çok güzel." dedi. Adnan Menderek Üniversitesi Davutlar Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Bertan Akyol "Yüksekokul olarak bölgemize her anlamda destek olup sahip çıkmaya çalışıyoruz. Bölümlerimiz bu konuda bize büyük avantajlar sağlıyor. Öncelikle hayırseverlerimize ve emeği geçen tüm hocalarımıza teşekkür ediyor, herkesi iftarlarımızda bir olmaya bekliyoruz." dedi. Ramazan boyunca 15 gün Güzelçamlı merkez ve 15 gün Davutlar Belediyesi Hizmet Binası önünde sürecek organizasyondan tüm vatandaşların yararlanabileceği öğrenildi.    
May
22
YENİ TURİZMCİLER SEKTÖRLE BULUŞUYOR Yüksekokulumuzda 15.05.2017 tarihinde düzenlenen mezuniyet töreni coşku içinde yapıldı. Kimi zaman duygusal anların yaşandığı törende, ailelerin ve öğrencilerin heyecanları yüzlerinden okunuyordu. Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik, Aşçılık ve İkram Hizmetleri programlarından mezun olan öğrenciler, ödüllerini Rektör yardımcımız Prof. Dr. Recai TUNCA, Yüksekokul Müdürümüz Yrd. Doç. Dr. Bertan AKYOL, Hayırsever Veli KUTLU ve Davutlar Yükseköğrenim Derneği Başkanı Ertan BUDAK'tan aldılar. Mezun öğrencilerimizi tebrik eder, meslek hayatlarında başarılar dileriz.    
May
10
YİYECEK İÇECEK İŞLETMELERİNDE AR-GE ve PROJE GELİŞTİRME DERSİ KAPSAMINDA AŞÇILIK 2. SINIF ÖĞRENCİLERİNDEN YENİLİKÇİ GIDA ÜRÜNLERİ Aşçılık 2. sınıf öğrencilerinden, "Yiyecek İçecek İşletmelerinde Ar - Ge ve Proje Geliştirme" dersi kapsamında piyasada var olmayan yenilikçi gıda ürünleri önerileri yanı sıra, içerik, tat önerileri, yeni şekil ve formlar tasarlamaları istenmiştir. Bir dönem boyunca bu derse hazırlanan öğrenciler yeni bir ürün ortaya çıkarmanın yanında tasarlanan gıda ürününün ayrılmaz bir parçası olan ambalaj tasarımları da hazırlamışlardır. İlk defa öğrencilerimiz tarafından yapılan bu ürünlerin markaları, Sütlüm, Çıtırtı, Witi Bang, Fit-Do, Çak Beşlik, Kar-Pe-Do, Kumpirimeyve, Tatman, Zal-lıM, Bannido ve Havuçiko' dur. Mezuniyet aşamasında olan ve birbirinden lezzetli ürünler tasarlayan öğrencilerimizin başarılarının devamını dileriz.      
May
2
GİRİT'TEN TİRE'YE LEZZET VE KÜLTÜR FESTİVALİ Tire Belediyesi ile Giritliler Kültür Dostluk ve Yardımlaşma Derneğince düzenlenen Girit’ten Tire’ye Lezzet ve Kültür Festivali yapıldı. Festival, Girit'ten mübadele yoluyla Anadolu'ya göç edenlerin yeni kuşak aile bireylerini bir araya getirdi. Genç kuşakları temsilen Tire Kız Meslek Lisesi öğrencilerinin hazırladığı "Ninemin Tarifi", amatör aşçıların hazırladığı "Şevket-i Bostan Yemekleri" adıyla düzenlenen yarışmalarda yemekleri değerlendirmek üzere yüksekokulumuz müdürü Yrd. Doç. Dr. Bertan AKYOL ve Aşçılık Programı Öğr. Gör. Ahu SEZGİN davet edildi. Yarışma sonunda Müdürümüz Sayın Bertan AKYOL’ a Giritliler Kültür Dostluk ve Yardımlaşma Derneği Tire Temsilcisi Serhat AYDIN tarafından teşekkür plaketi verildi.    
May
2
DAVUTLAR MYO’DA TOPLU AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ Kuşadası Folklor Akademisi Derneği’nce hazırlanan halk oyunlarıyla başlayan törende, Rektörümüz  Prof. Dr. Cavit Bircan yaptığı açılış konuşmasında,  bir meslek yüksekokulunun açılması  ve  faaliyetini sürdürebilmesi  için o yörenin  halkının, mülki amirlerinin ve hayırseverlerinin  meslek yüksekokuluna sahip çıkması gerektiğine dikkat çekerek Davutlar halkının bu anlamda başarılı olduğunu söyledi. Meslek Yüksekokullarının, teorikle pratiğin bir araya geldiği yerler olduğunu belirten Prof. Dr. Bircan,  öğrenciye hizmet felsefesiyle hareket ederek, diğer eksikliklerin de giderilmesi için seferber olduklarını ifade etti. Üniversitemiz Davutlar MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Bertan Akyol ise 2014 yılında faaliyete giren Davutlar Meslek Yüksekokulu’nun 4 akademik, 3 idari personel ve 70 öğrenciyle eğitim - öğretim  faaliyetine başladığını belirterek,  “Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan’ın katkılarıyla  bugün  400’ün üzerinde öğrenciye  eğitim vermekteyiz.  Eğitim kalitemizle okulumuzu marka bir okul haline getirmek için çalışmaktayız.” dedi. Kuşadası gibi ekonomik girdisinin yüzde 80’i turizme dayalı bir ilçede; gençliğe, eğitime ve turizme yatırımın geleceğe ve Ülkemize yapılmış bir yatırım olduğunu belirten Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı,  Davutlar MYO’nun kurulmasına öncülük eden Davutlar Yükseköğrenim Derneği’ne teşekkür etti. Açılış konuşmalarının ardından Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan tarafından, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Davutlar Yükseköğrenim Derneği Başkanı Ertan Budak ve Davutlar Yükseköğrenim Derneği Üyesi Hayırsever Veli Kutlu ve Davutlar MYO’ya desteklerini esirgemeyen kuruluş temsilcilerine teşekkür plaketi verildi. Plaket takdiminin ardından verilen yemekle program sona erdi.