ADÜ Menü

Davutlar Meslek Yüksekokulu
Adnan Menderes Üniversitesi

HABERLER
Eki
4
FESTİVALLERE DAVUTLAR MYO DAMGASI İki yüz elliden fazla katılımcının yarıştığı Master Of Cake Başkent Pasta Yarışması ve Pastacılık Festivali Öğretim Görevlisi Emrah Köksal Sezgin’in jüri başkanlığında 23 Eylül 2017 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi. Katılımın yoğun olduğu yarışmada birbirinden güzel ve iddialı ürünler 13 farklı kategoride yarıştı. İstanbul Yenikapı Festival alanında 28-29 Eylül 2017 tarihlerinde düzenlenen İstanbul Uluslararası Lezzet Festivali kapsamında, 8 ayrı ülkeden gelen yabancı şefler Sezgin’in reçetelerini verdiği Osmanlı yemekleri ile yarıştı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın da yarışmayı ziyaret ettiği organizasyonda, Fakıbaba “Çok önemli bir mutfağa sahibimiz, bu tür organizasyonların arttırılarak Türk Mutfağı’nın tanıtılması çok önemli.”dedi. Mersin’de haklın yoğun ilgisi ve katılımı ile düzenlenen Pişir Bakalım Yarışması, 30 Eylül – 1 Ekim 2017 tarihleri arasında renkli görüntülere sahne oldu. Jüri başkanlığını Emrah Sezgin’in yaptığı yarışmanın moderatörlüğünü ise Doğa Bekleriz gerçekleştirdi.    
Eyl
12
GASTROİNCİRLİOVA 2017 EĞİTİM KAMPI DÜZENLENDİ İncirliova Belediyesi, Adnan Menderes Üniversitesi Davutlar Meslek Yüksekokulu ve Gastronomi Derneği işbirliği içerisinde 6-7-8 Eylül 2017 tarihleri arasında Park İncirliova'da gerçekleştirilen Gastro İncirliova 2017 eğitim kampı düzenlenen sertifika töreni ile sona erdi. Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen aşçılık ve pastacılığa ilgi duyan 64 kursiyer, gastronominin inceliklerini alanında uzman şeflerden öğrendi. Alanda kurulan çadırlarda konaklayan katılımcılar bu anlamda Türkiye'de bir ilke imza attı. Düzenlenen organizasyonda katılımcılar eğitimin yanı sıra konserler ve çeşitli etkinliklerle günlerini dolu dolu geçirdi. Farklı branşlarda Türkiye Aşçılar Milli Takım Şefleri, Uluslararası Şefler ve Türkiye'nin ünlü şeflerinden oluşan  25 kişilik eğitimci kadrosu tarafından verilen eğitimlerden kursiyerler mutlu ayrıldı. Organizasyon hakkında konuşan Davutlar Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Bertan AKYOL "Elimizden geldiğince bölgemizde kendi bölümlerimizle alakalı organizasyonlar düzenleyerek, projeler üreterek marka yüksekokul olma yolunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi. Gastro İncirliova'nın eğitim koordinatörlüğünü üstlenen Davutlar Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Ahu SEZGİN ise "Alanında uzman şefleri toplayarak üst düzey bir eğitim kampına imza attık. Çalışmalarımız devam edecek" dedi. Proje sahibi Davutlar Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi, Gastronomi Derneği Başkanı, Türkiye Aşçılar Milli Takım Direktörü Emrah Köksal SEZGİN "Bizlere ve projemize inanan başta İncirliova Belediye Başkanımız Gürşat KALE ve Yüksekokul Müdürümüz Yrd. Doç. Dr. Bertan AKYOL'a teşekkür ediyorum. Katılımcılar, eğitimciler ve bu işe gönül veren herkes bu işe büyük bir katma değer kattı. İlimizin gastronomi anlamında da marka bir değer olabilmesi için çalışıyoruz. Yeni projelerle ve desteklerle bunu hep birlikte yapabileceğimize inanıyorum. Bu konuda rektörümüz Prof. Dr. Cavit BİRCAN'ın da desteği çoktur" diyerek herkese teşekkür etti. Gastro İncirliova 2018 hazırlıkları ise şimdiden başladı.  
Haz
20
DAVUTLAR MYO, İFTAR SOFRALARI İLE RAMAZAN BOYUNCA HALKLA BULUŞUYOR Ramazan boyunca 15 gün Kuşadası Güzelçamlı merkez ve 15 gün Davutlar Belediyesi Hizmet Binası önünde sürecek organizasyondan tüm vatandaşlar yararlanıyor. Bölgedeki hayırseverlerin girişimiyle ile Adnan Menderes Üniversitesi Davutlar Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. ve Türkiye Aşçılar Milli Takım Direktörü Emrah Köksal Sezgin tarafından hazırlanan 250 kişilik iftar sofraları, ihtiyaç sahiplerinin, yaşlıların, çocukların ve bölgedeki halkın katılımı ile günden güne büyüyor. Her gün 250 kişiye iftar yemeği yapılıp dağıtılıyor. Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Davutlar Meslek Yüksek Okulu' nda öğretim görevlisi olan Sezgin tarafından okul mutfağında hazırlanan yemekler yine Sezgin tarafından tasarlanan kamyon eşliğinde dağıtılıyor. Dağıtılan iftarlıkları tadan vatandaşlar, yemekleri dünyaca ünlü bir şefin yaptığını duyunca şaşkınlığını gizleyemiyor. AA muhabirine açıklamalarda bulunan Sezgin, dağıttığı iftarlıklardan tadan insanların hayır duasını almasının kendisini çok mutlu ettiğini belirtti. Sezgin, "Bizim işimiz yemek yapmak. Nerede ve ne için olduğuna bakmaksızın iyi yemek yapmaya çalışırız. Bu işin maneviyatı çok daha yüksek. Aldığımız yüzlerce madalya ve kupadan çok daha değerli. Herkes gelip teşekkür edip dua ediyor. Zaten aşçılık, şeflik, yemek yapmak böyle bir şey. Doğru noktalarda ulaştığında çok güzel geri dönüşler alıyorsunuz." ifadelerini kullandı. Hayırseverlerin yardımıyla 30 gün boyunca her gün farklı yemek yaptıklarına dikkati çeken Sezgin, ilginin yoğun olmasından dolayı seneye de bu organizasyonu yapacağını sözlerine ekledi. İftar yemeklerinden yiyen Vildan Özgür, gezmek için geldiği Davutlar'da ücretsiz iftar için yemek dağıtıldığını görünce aldıklarını belirterek, yemekleri dünyaca ünlü bir aşçının yapmasından dolayı kendilerini şanslı hissettiklerini söyledi. "İftarda böyle yemekler yemek nasip oldu" Gülden Can ise "İftarda böyle yemekler yemek nasip oldu. Hepsi harikaydı. Yemeklerin usta bir aşçı tarafından yapıldığı belliydi. Böyle önemli birinin ellerinden yemek yemek çok güzel." dedi. Adnan Menderek Üniversitesi Davutlar Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Bertan Akyol "Yüksekokul olarak bölgemize her anlamda destek olup sahip çıkmaya çalışıyoruz. Bölümlerimiz bu konuda bize büyük avantajlar sağlıyor. Öncelikle hayırseverlerimize ve emeği geçen tüm hocalarımıza teşekkür ediyor, herkesi iftarlarımızda bir olmaya bekliyoruz." dedi. Ramazan boyunca 15 gün Güzelçamlı merkez ve 15 gün Davutlar Belediyesi Hizmet Binası önünde sürecek organizasyondan tüm vatandaşların yararlanabileceği öğrenildi.    
May
22
YENİ TURİZMCİLER SEKTÖRLE BULUŞUYOR Yüksekokulumuzda 15.05.2017 tarihinde düzenlenen mezuniyet töreni coşku içinde yapıldı. Kimi zaman duygusal anların yaşandığı törende, ailelerin ve öğrencilerin heyecanları yüzlerinden okunuyordu. Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik, Aşçılık ve İkram Hizmetleri programlarından mezun olan öğrenciler, ödüllerini Rektör yardımcımız Prof. Dr. Recai TUNCA, Yüksekokul Müdürümüz Yrd. Doç. Dr. Bertan AKYOL, Hayırsever Veli KUTLU ve Davutlar Yükseköğrenim Derneği Başkanı Ertan BUDAK'tan aldılar. Mezun öğrencilerimizi tebrik eder, meslek hayatlarında başarılar dileriz.    
May
10
YİYECEK İÇECEK İŞLETMELERİNDE AR-GE ve PROJE GELİŞTİRME DERSİ KAPSAMINDA AŞÇILIK 2. SINIF ÖĞRENCİLERİNDEN YENİLİKÇİ GIDA ÜRÜNLERİ Aşçılık 2. sınıf öğrencilerinden, "Yiyecek İçecek İşletmelerinde Ar - Ge ve Proje Geliştirme" dersi kapsamında piyasada var olmayan yenilikçi gıda ürünleri önerileri yanı sıra, içerik, tat önerileri, yeni şekil ve formlar tasarlamaları istenmiştir. Bir dönem boyunca bu derse hazırlanan öğrenciler yeni bir ürün ortaya çıkarmanın yanında tasarlanan gıda ürününün ayrılmaz bir parçası olan ambalaj tasarımları da hazırlamışlardır. İlk defa öğrencilerimiz tarafından yapılan bu ürünlerin markaları, Sütlüm, Çıtırtı, Witi Bang, Fit-Do, Çak Beşlik, Kar-Pe-Do, Kumpirimeyve, Tatman, Zal-lıM, Bannido ve Havuçiko' dur. Mezuniyet aşamasında olan ve birbirinden lezzetli ürünler tasarlayan öğrencilerimizin başarılarının devamını dileriz.