ADÜ Menü

Adnan Menderes Üniversitesi
Ziraat Fakültesi

Haberler
Ağu
10
Girişimcilik    2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı Bahar Döneminde, Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü’nde Doç. Dr.Renan TUNALIOĞLU tarafından yürütülmekte olan TE 496 “Girişimcilik ve Sektörel Etkileşim” dersi her hafta sektörden gelen konuklarını ağırlamaktadır. Ziraat Mühendis adayı öğrenciler, dersin ilk beş haftasını başarı ile tamamlayarak, Sayın Esen TÜRKER, Şebnem ERDEMİR, Sayın Ali PEKGÜZEL, Sayın Tülin ABACI ve Sayın Emel UŞAKLI’dan aldıkları ders kapsamında iş dünyası ile tanışma ve girişimcilikle ilgili sorunları tartışma imkânı bulmuşlardır. Bu kapsamda girişimcilikte proje fikirleri, cinsiyet, finansman ve özgeçmiş hazırlama konuları değerlendirilmiştir. Bu dersin devamında öğrenciler, sektördeki farklı faaliyet alanlarındaki girişimcilerden ders almaya devam edecek ve danışmaların desteği proje fikirlerini uygulamaya yönelik olarak hazırlayarak KOSGEB Girişimcilik Sertifikası alacaklardır.  
Haz
20
“Therapeutic Effects of Apitherapy in Higher Education" başlıklı Avrupa Birliği projesi kabul edildi     Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) olarak ortağı olduğumuz ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesisinin (ÇOMÜ) yürütücülüğünü üslendiği, Cooperation for innovation and the exchange of good practices-strategic partnerships for higher education’ kapsamında, "Therapeutic Effects of Apitherapy in Higher Education" başlıklı ‘Avrupa Birliği projesi, toplam 721.000 TL bütçe ile desteklenmeye değer bulundu.     2 yıl boyunca sürdürülecek olan projede, tüm Avrupa’da yükseköğrenim alanında, arı ürünleri ile tedaviye (APİTERAPİ)  ilişkin yenilikçi bir müfredat geliştirilecek.      ADÜ Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümünden Prof. Dr. MURAT YILMAZ ve Prof Dr. Mete KARACAOĞLU, Projenin 4 ülke ve 6 ortak ile yürüteceklerini, proje de Türkiye’den, Adnan Menderes Üniversitesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ile Balıkesir Üniversitesi olduğunu, yurt dışından ise Litvanya, Polonya, Slovakya nın yer aldığı toplam 6 proje ortakları ile ortak çalışılarak Türkiye’de üniversitelerde ilgili alanlarda verilen dersler içerisinde Apiterapi’nin alternatif ve destek terapi yöntemlerini öne çıkaran bir müfredat geliştirileceğini bildirdi.  
Eyl
7
ADÜ TARIMSAL BİYOTEKNOLOJİ BÖLÜMÜ K-AVCI LAB EKİBİ ADÜ TEKNOKENT’E TANIŞMA ZİYARETİNDE BULUNDU..    ADÜ Ziraat Fakültesi, Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Kemal AVCI, geçtiğimiz ARALIK-2017 ayında yaklaşık 30 lisan öğrencisinden oluşan KAVCI-LAB EKİBİ ile ADÜ TEKNOKENTİ ziyaret ettiler. Öğrencilerinin Zirai uygulamaların yanı sıra Biyoteknoloji, Moleküler Biyoloji ve Medikal alanlarla da yakın temasda olmasına özen gösteren Dr. AVCI, ADÜ TEKNOKENT ile ilgili “Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü olarak ARGE ve girişim odaklı bütün faaliyetler bizim öncelikli alanımızdır” dedi. Tanışma ziyareti kapsamında ADÜ TEKNOKENT MÜDÜRÜ Doç.Dr. Cemal İYEM tarafından öğrencilere kurumsal kimlik ve TEKNOKENT faaliyetleri ile ilgili seminer verildi. Seminerin ardından Uzm. Yasin DANYAL eşliğinde ADÜ TEKNOKENT’e ait yeni inşaa edilen binaları gezen öğrenciler toplu fotoğraf çekildi.     Yrd. Doç. Dr. Kemal AVCI programla ilgili şunları söyledi: “Üniversitemizde önemli bir yatırım olan ADÜ TEKNOKENT’in açılması bölüm olarak bizleri fazlasıyla heyecanlandırdı. Çünkü “teknokent/teknopark” demek akademik çalışmaların ötesine geçebilme, ticarileşme ve üniversite sınırlarını aşıp insanlara doğrudan ürün ve hizmet sunabilmek demektir. Biz, biyoteknoloji odaklı bir bölüm olarak öğrencilerimize bu tür ortamlar için yeterli donanımı sunabiliyorsak, bu tür ortamlarda proje sunmalarını, ticari faaliyet sergileyebilmelerini ve bir ürün geliştirip ortaya somut birşeyler koyabilmelerini sağlıyorsak işte o zaman gerçek anlamda  bölüm olarak adımızın hakkını verebilmiş olacağız. Bu bizim için başarı demek, istihdam demek, yaptıklarımızın profesyonel olması demektir…  Bu nedenle öğrencilerimizin 1. Sınıftan itibaren en hızlı ve en kapsamlı bir şekilde alt yapılarının iyileştirilmesi kaçınılmaz bir zorunluluktur.    Bu nedenle bugün gönüllü olan öğrencilerimizle sadece tanışmak için ADÜ TEKNOKENT’i  ziyarette ettik. Şimdiden birkaç girişim taslağımız var. Ama hedefimiz 3 yıl içerisinde ekibimden en az %90 girişim başvurusu yapılması ve 5 yıl içerisinde de bu başvurulardan en az 2 sinin sürdürülebilir ve rekabet edebilir seviyede olmasıdır. Bu açıdan bu tanışma ziyaretimiz bizim için son derece önemli ve anlamlıdır. Bize kıymetli vakitlerini ayıran ADÜ TEKNOKENT Genel Müdürü Doç.Dr. Cemal İYEM Bey başta olmak üzere, Gn. Müd. Yrd. Doç. Dr. Adem KARAKAŞ, İdari İşler Müdürü Salih ÇELİK Beye, Uzm. EDA YAPICI hanıma ve Uzm. Yasin DANYAL Beye ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür ederiz…”