ADÜ Menü

Adnan Menderes Üniversitesi
Veteriner Fakültesi

Genel Bilgiler

                                                    

 

Kuruluş :

ADÜ Veteriner Fakültesi ilk olarak 1987 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulmuş, 1992 yılında yapılan bir değişiklikle Adnan Menderes Üniversitesi bünyesinde yer almıştır. Fakültenin Kurucu Dekanlığına ise Prof. Dr. Necdet Güzel atanmıştır. Fakülte 07.09.1993 tarihinden itibaren de fiilen eğitime başlanmıştır. 1993 yılından itibaren ilk 3 yıl alınan öğrenciler imzalanan bir protokol çerçevesinde Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde öğretime başlatılmıştır ve oradan mezun olmuşlardır. Aydın’da Eğitim Öğretim faaliyetlerine ilk olarak 1995-1996 Eğitim-Öğretim yılında Aydın Tarım İl Müdürlüğü’ne ait geçici binada başlamıştır.

Veteriner Fakültesine bağlı olarak Araştırma, Uygulama ve Eğitim amacıyla kurulan Hayvan Hastanesinin 04.10.1999 tarihinde hizmete girmesi ile Veteriner Fakültesi  tüm birimleri ile Adnan Menderes Üniversitesi Batı yerleşkesi olarak ifade edilen ilimiz Işıklı köyü sınırları içinde bulunan yerleşkeye taşınmıştır. Fakültenin tüm birim ve ilgili faaliyetler için gerekli binaların yapımı halen devam etmektedir. Fakültemizin  Dekanlığını, Kurucu Dekan olarak göreve başlayan Prof. Dr. Necdet GÜZEL 2002 yılına kadar sürdürmüştür. Bu görevi 2003-2007 yılları arasında Prof. Dr. Hasan EREN, 2007-2011 yılları arasında  Prof. Dr. Ahmet Gökhan ÖNOL.2011-2014 yılları arasında Prof .Dr Hasan EREN  yürütmüştür.Halen Dekanlık görevini  Prof. Dr. Ergün Ömer GÖKSOY yürütmektedir.

Yerleşim :

Veteriner Fakültesi Adnan Menderes Üniversitesi Batı Yerleşkesinde kurulmuştur. Batı Yerleşkesi Aydın'da Merkeze bağlı Işıklı Köyü'nün güney kesiminde Işıklı Köyü, Şevketiye Köyü ve Kuyulu Köyleri arasında yer alan arazide yapılanmıştır.

Fakültemize ulaşım :

1- Toplu taşıma aracı olarak IŞIKLI BİRLİK veya ŞEHİRİÇİ (11 numaralı) dolmuşları ile ulaşılabilmektedir. Belirtilen dolmuşlar Aydın Zafer meydanında bulanan dolmuş duraklarından kalkıp, Soğukkuyu, Eski Sanayi Kavşağı, Aydın Şehirlerarası Otobüs Terminali önü ve Işıklı kavşağı güzergahını izleyerek Fakültemize kadar gelmektedir. 

2- Özel araç ile Aydın İzmir Devlet Karayolunun, İzmir çıkışından ayrılan Işıklı Köyü yolunu takiben veya İzmir çıkışında bulunan DSİ Hizmet Binası yanından ayrılan Kuyulu Köyü yolunu takiben Fakültemize ulaşılabilmektedir.

Olanaklar :

Fakültemiz Veteriner Hekimliğine yönelik Eğitim-Öğretim faaliyetleri yanında Hayvan Hastenesi ve çeşitli laboratuvarları ile bölge hayvancılığına yönelik hizmetler vermektedir.