ADÜ Menü

Adnan Menderes Üniversitesi
Tıp Fakültesi

Fakültemizden Haberler
May
23
28. ULUSAL ÇOCUK VE ERGEN RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI KONGRESİ ÖDÜL BELGESİ Çocuk Psikiyatri Ekibine Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği Proje Ödülü Çocuk Psikiyatri Ekibi, 9-12 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul’da gerçekleşen 28. Ulusal Çocuk ve Ergen Ruh Salığı Kongresinde ‘Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği Proje Ödülünü’ almaya hak kazandı. Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Hatice Aksu, Uzm. Dr. Börte Gürbüz Özgür, Biyokimya Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yılmaz,  Arş. Gör. Dr. Mustafa Tolga Tunagür, Arş. Gör. Dr. Mutlu Muhammed Özbek; “Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda plazma oksitosin düzeylerinin sosyal işlevsellik ile ilişkisi” konulu çalışma ile ‘Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği Proje Ödülünü’ almaya hak kazandı. Ekibi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.  
May
17
FAKÜLTEMİZ 2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YEMİN TÖRENİ, 14 MAYIS 2018 TARİHİNDE ATATÜRK KONGRE MERKEZİ’ NDE BÜYÜK BİR COŞKUYLA YAPILDI. Törene, Rektörümüz Prof. Dr. Cavit BİRCAN, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Recai TUNCA, Prof. Dr. Törün ÖZER, Prof. Dr. Halil KIRNAK, Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Serpil DEMİRAĞ, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcılarımız Doç. Dr. Özlem EREL, Dr. Öğretim Üyesi Bekir DAĞLI, Üniversite Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mücahit KAPÇI, Başhekim Yardımcıları Doç. Dr. Ayhan AKÖZ, Dr. Öğretim Üyesi Vahit YILDIZ, Dr. Öğretim Üyesi Yusuf KURTULMUŞ, Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Halil ERDOĞDU, akademik ve idari personelin yanı sıra öğrenciler ve aileleri katıldı. Dönem birincisi Doktor Aylin Kaya mesleğe katılmanın sevincini onurunu yaşamaktan gurur duyduğunu, mesleğini temsil ederken elinden gelenin en iyisini yapacağını söyleyerek emeklerinden dolayı bölüm hocalarına ve ailelere teşekkür etti. Öğrencimiz plaketini ve başarı belgesini Rektörümüz Prof. Dr. Cavit BİRCAN’ın elinden aldı. Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Serpil DEMİRAĞ, öğrencileri tebrik ederek tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür ettiği konuşmasında “Siz öğrencilerimizle gurur duyuyorum. Mesleğinizde doğruluk, yol göstericiniz olsun. Meslek hayatınız hayırlı uğurlu olsun. Sizler bizim için çok önemlisiniz, sizler bizim mesleğimizin temsilcileri ve bizim geleceğimizsiniz.” dedi. Rektörümüz Prof. Dr. Cavit BİRCAN, mezun olan öğrencilere yollarının açık olması temennisinde bulunarak “Allah işinizi gücünüzü rast getirsin, bundan sonra yapacağınız işler bereketli olsun. Rabbim sizleri korusun.” dedi.  Bu Fakülteden mezun olmanın bir ayrıcalık olduğunu dile getiren Prof. Dr. BİRCAN, doktorluk mesleğinin çok kutsal bir meslek olduğunu ve bu mesleğin dünyanın her neresinde olursa olsun din, dil, ırk farkı gözetilmeksizin yapılması gerektiğini söyleyerek mezun olan öğrencilerimize hayatlarında başarılar diledi. Ardından Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Serpil DEMİRAĞ’ın hekim andını öğrencilere okutması gerçekleştirildi. Dereceye giren öğrencilere başarı belgelerinin verilmesinin ardından kep atma töreni ile yemin töreni sona erdi.        
May
10
2018 YILINDA BAŞARI İLE BİTEN DENEY HAYVANLARI KULLANIMSERTİFİKA PROGRAMI DÜZENLENMİŞTİR. ADÜ-Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu tarafından ADÜ Tıp Fakültesi dersliği ile Deney Hayvanları Üretim ve Araştırma Laboratuvarında 2-11 Nisan 2018 tarihleri arasında Fare (Mus musculus) ve Sıçan (Rattus norvegicus) türlerini kapsayan “Deney Hayvanları Kullanım Sertifikası Eğitim Programı” düzenlenmiştir. Kursa toplam 48 araştırmacı katılmış olup Fakültemizden 10 öğretim üyesi ile 22 doktora veya Tıpta Uzmanlık öğrencisi katılmıştır. Kursta “Deney Hayvanları Kullanım Sertifikası Eğitim Programına Dair Genelge” ile belirtilen 46 saat teorik ve 40 saat uygulama dersleri verilmiştir. Kursiyerler teorik dersler ile birlikte fare ve sıçanda uygulama yapmışlardır. Kurs sonunda gerçekleştirilen uygulama sınavında kursiyerler fare ve sıçana anestezi uygulamışlar, karın ve göğüs boşluklarını açarak organlarını çıkartmışlar, iv/ ip/ im enjeksiyon yapmışlar ve kuyruktan iv kan almışlardır. Deney Hayvanları Kullanım Kursunu başarıyla bitiren kursiyerlere sertifikaları HADYEK Başkanı Prof.Dr.Mehmet Dinçer BİLGİN, HADYEK Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Turhan DOST, Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. E.Didem EVCİ KİRAZ ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Ahmet CEYLAN tarafından, programa katkı sağlayan bilim insanlarına ise Teşekkür Belgeleri Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Serpil DEMİRAĞ ve HADYEK Başkanı Prof.Dr. Mehmet Dinçer BİLGİN tarafından verilmiştir. Kurs bitiminde Tıp Fakültemizden 32 araştırmacı Deney Hayvanları Kullanım Sertifikası Eğitim Programını başarı ile bitirmişlerdir.    
Nis
30
KAN IŞINLANMA CİHAZININ AÇILIŞI KAN IŞINLANMA CİHAZININ AÇILIŞI Açılışa, Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Recai Tunca ve Prof. Dr. Halil Kırnak, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serpil Demirağ, Hastane Başhekimi Doç. Dr. Mücahit Kapçı, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Bekir Dağlı, Başhekim Yardımcılarımız Doç. Dr. Ayhan Aköz, Doç. Dr. Sinem Sarı Öztürk, Dr. Öğr. Üyesi Vahit Yıldız, Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Kurtulmuş ve Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Halil Erdoğdu, Başmüdürümüz Oktay Pahsa’nın yanı sıra Öğretim Üyelerimiz ve Kan Merkezi Personeli katıldı.      
Nis
11
CANLI CERRAHİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ CANLI CERRAHİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ Hastanemiz Ameliyathanesinde 9 Nisan 2018 tarihinde gerçekleşen endoskopik cerrahi ameliyatı, Öğretim Üyeleri Bloğu Seminer Salonuna canlı cerrahi yayın olarak aktarıldı.Başarılı bir şekilde gerçekleşen ameliyatın canlı cerrahi yayın izlenmesine Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serpil Demirağ, Başhekim Yardımcımız Yrd. Doç. Dr. Vahit Yıldız, Hastanemiz Başmüdürü Oktay Pahsa, Kadın Hastalıkları ve Doğum AD Öğretim Üyeleri ile diğer bölümlerden misafir Öğretim Üyeleri ve teknik ekip katıldı. Kurulmuş olan sistem ile yapılacak bilimsel toplantılar ve eğitimlerde ameliyathaneden canlı yayın imkanı ve ses iletişimi sağlanmakta olup, derslikte bulunan kişiler ameliyat odasındaki ekibe direkt sormak istediklerini sorabilecek ve interaktif bir eğitim/etkinlik mümkün olabilecek. Sistem geliştirilip robotik cerrahi uygulaması da başladığında, uzak merkezlerden ameliyat yapabilme imkanının da mümkün olabileceğini aktaran Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. A. Aktuğ Ertekin, “Bu sistemin kuruluşunda desteklerini esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan’a,  Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serpil Demirağ’a, Başhekimimiz Doç. Dr. Mücahit Kapçı’ya, Kadın Hastalıkları ve Doğum AD Öğretim Üyelerine, özellikle ameliyatı ekibiyle gerçekleştiren ve sistem kuruluşunda öncülük eden Dr. Öğretim Üyesi Meryem Kürek Eken’e, Hastane Müdürüne ve Teknik Ekibe teşekkür ederiz.” sözleriyle emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. Canlı cerrahi uygulaması sonrasında Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan,  sistemin kongre merkezine ve dersliklere de aktarılabilmesi konusunda çalışmaların yapılması ve tamamlanmasıyla daha iyi eğitim imkanlarının sağlanabileceğini belirtti.