ADÜ Menü

Adnan Menderes Üniversitesi
Tıp Fakültesi

Fakültemizden Haberler
Kas
25
59. Türkiye Milli Pediatri Kongresi Bilim Sınavında Üçüncülük Türkiye Milli Pediatri Derneği tarafından geleneksel olarak düzenlenen, 59. Türkiye Milli Pediatri Kongresi 4-8 Kasım 2015 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşti. Pediatri Bölümü asistan hekimi Mehmet Şirin KAYA Kongre Bilim Sınavı'nda üçüncülük ödülünü kazanarak Fakültemizi sevindirdi. Pediatri hekimleri açısından oldukça önem taşıyan kongreye katılan hekimler arasında gerçekleştirilen bilim sınavında başarılı olan Dr. KAYA, “Ülke çapında başarılı olmamı sağlayan tüm Pediatri Anabilim Dalı hocalarıma teşekkür ederim.” dedi. Mehmet Şirin KAYA’yı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.    
Kas
25
Tıp Eğitim Programı Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı Fakültemiz 2015-2016 eğitim yılı mezuniyet öncesi 3. , 4. ve 5. sınıf eğitim programı bilgilendirme toplantısı 24 Kasım 2015 Salı günü saat 15:00'de yeni Dekanlık binası derslik 3'te değerli öğretim üyelerimizin katkılarıyla yapıldı.      
Kas
20
Sigarayı Bırak KOAH Riskini Azalt Sigarayı Bırak KOAH Riskini Azalt Prof.Dr.Fisun KARADAĞ Dünyada KOAH bilincinin oluşturulması adına çalışan Türkiye’nin de üyesi bulunduğu uluslararası bir organizasyon olan “Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalıklarına Karşı Küresel Girişim Grubu” tarafından her yıl Kasım ayının üçüncü haftası Dünya KOAH Günü olarak organize ediliyor. KOAH’ı kronik (uzun süredir devam etmekte olan), obstrüktif (tıkayıcı), havayollarında (bronşlarda) daralmaya neden olan bir akciğer hastalığı olarak tanımlayan Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Füsun Karadağ, hastalığın en önemli nedeninin sigara olduğunun altını çiziyor ve şöyle devam ediyor: “Sigara bağımlılarının yaklaşık %20’sinde KOAH görülür. KOAH belirtileri ilk yıllarda efor ile, ilerleyen dönemlerde ise istirahatte bile ortaya çıkan nefes darlığı, öksürük ve balgam çıkarmadır. Sigaranın içerdiği zararlı gaz ve maddelerin salgılanmasına neden olan iltihabi hücreler akciğerlerde kalıcı hasar meydana getirmektedir. Nefes açıcı ilaçlar ile hastalığın belirtileri kısmen düzelir ancak hava yollarında oluşan değişiklikler kalıcı olduğundan hastalığı tamamen ortadan kaldırmaz. Bu yüzden sigara içmemek, içiyorsak hastalık oluşmadan önce bırakmak çok önemlidir. KOAH hastalarının da sigarayı bırakması hastalığın ilerleyişini yavaşlatacaktır.” KOAH teşhisi koyulan hastaların solunum fonksiyon testlerinin yapılmasının önemini vurgulayan Karadağ, bu testlerin, sadece teşhiste değil, hastalığın şiddetinin belirlenmesi ve seyrinin takibinde de kullanıldığını söyledi. KOAH hastalığının bir Göğüs Hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilip hastaya uygun tedavi başlanması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Karadağ,  hastanın ilaçlarını doktor kontrolünde önerilen dozlarda, düzenli bir şekilde kullanmasının önemli olduğunu belirtti.  
Kas
20
Emekli Hocamız Prof. Dr. Bülent Alparslan`ın İsmi Seminer Salonuna Verildi Fakültemiz Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’ndan emekli Prof. Dr. Bülent ALPARSLAN’ın ismi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Kliniği’nde bulunan seminer salonuna verildi. Dekan Yardımcımız Yrd.Doç.Dr. Bekir DAĞLI, Hastanemiz Başhekim Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Murat DOĞAN, Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyelerinden Prof.Dr. Öner ŞAVK, Prof.Dr. Emre ÇULLU, Yrd.Doç.Dr. Mutlu ÇOBANOĞLU, Yrd.Doç.Dr. Ferit Tufan ÖZGEZMEZ ve asistan hekimlerin katılımı ile Prof.Dr. Bülent ALPARSLAN'a çiçek ve teşekkür belgesi takdim edildi.  
Kas
20
Üniversitemizde “Kornea Nakli’’ Başarıyla Gerçekleşti Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde başarılı bir kornea nakli gerçekleştiren Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Tolga Kocatürk ve Yrd. Doç. Dr. Harun Çakmak’ı 18 Kasım 2015 tarihinde makamında ağırladı. Başarılı bir kornea nakli gerçekleştiren Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Tolga Kocatürk ve Yrd. Doç. Dr. Harun Çakmak organ ve doku nakillerinin ne denli önemli olduğuna dikkat çekmiştir. 10 Kasım 2015 tarihinde beyin ölümü gerçekleşmiş bir donörden alınan şeffaf  kornea dokusunu hastaya naklettiklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Tolga Kocatürk ve Yrd. Doç. Dr. Harun Çakmak; 2 adet korneanın, görme yetisi olmayan 2 farklı hastaya umut olabileceğini vurguladı.