ADÜ Menü

Adnan Menderes Üniversitesi
Diş Hekimliği Fakültesi

HABERLER / DUYURULAR
Nis
17
Sağlık Turizmi Temel Atma Töreni Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi tarafından hazırlanan, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından desteklenen ‘Diş Sağlığı İçin Kuşadası’na Yolculuk’ adlı projenin temel atma töreni, 14 Nisan 2017 tarihinde Kuşadası Turizm Fakültesi’nin yanındaki alanda gerçekleşti. Türkiye’de ilk kez bir Diş Hekimliği Fakültesi’nin sağlık turizmi alanında yatırım yapması bakımından önem taşıyan proje, Kuşadası halkına ve ilçeye gelen turistlere hizmet vermeyi amaçlıyor. Diş Hekimliği Fakültesini Üniversitemiz açısından ilklere imza atan bir Fakülte olarak gördüklerini söyleyen Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan, “Bu tür projeler bizim geleceğe yatırımımız. Gurur verici bir proje. Bu proje ile Türkiye’de Diş Hekimliği Fakülteleri arasında sağlık turizmini gerçekleştiren ilk fakülte olacağız. İnşallah bu proje diğer fakültelere de örnek olur. Emek veren herkese ve proje ortaklarımıza teşekkür ediyorum.” dedi. Rektör Yardımcımız aynı zamanda Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Törün Özer, Projeye verdiği desteklerden dolayı Rektörümüze teşekkür ederek, 1 200 m2 alana temeli atılan hastanede 2 lokal ameliyathane, 4 diş kliniği bulunacağını, hastalara daha ucuz daha kaliteli hizmet vermenin temel hedefleri olduğunu belirtti. Temel atma törenine, Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Törün Özer, Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Işıl Sönmez, Prof. Dr. Dr. Şamil Akyıl, Doç. Dr. Senem Gökçen Yiğit Özer, müteahhit firma yetkilileri ve mühendisler katıldı.        
Nis
10
Hastane Temizliği ve Delici-Kesici Alet Yaralanmaları Eğitimi Adnan Menderes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ile Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından 23 Şubat 2017 tarihinde düzenlenen ''Hastane Temizliği ve Delici-Kesici Alet Yaralanmaları'' eğitimine katılan personelin sertifikaları Dekanımız Prof. Dr. Törün ÖZER tarafından verildi. Eğitimde hastane temizliğinin amacı, temizlikte temel ilkeler ve dikkat edilmesi gereken kurallar ve çalışırken delici-kesici alet yaralanmalarına karşı ne gibi önlemler almalıyız, kendimizi nasıl korumalıyız, yaralanmaya maruz kaldığımızda neler yapmalıyız konuları aktarıldı.   Eğitmenler:  Hemşire Yasemin UYAR Yrd. Doç. Dr. Hasan Onur ŞİMŞEK                   
Mar
8
8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun Dekanımız Prof. Dr. Törün ÖZER hastane çalışanlarının ve hastaların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı ve karanfil dağıttı.        
Şub
2
Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi 1000. Hastasını Tedavi Etti      Yaptığı başarılı tedavilerle adından övgüyle söz ettiren Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi, 400 iş günü içinde, 1000. hastasını tedavi etmenin haklı gururunu, 19 Ocak 2017 tarihinde Fakültede düzenlenen törenle yaşadı. Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Recai Tunca, Prof. Dr. Törün Özer, Üniversitemiz Genel Sekreter V. Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aslan ve basın mensuplarının katıldığı törende, Ortognatik tedavi ile geride olan alt çenesi öne çekilen Banu Direnin de, Diş Hekimliği Fakültesinin 1000.  hastası olarak hazır bulundu.    Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi Genel Cerrahi Ünitesi’nin Ege Bölgesi’nde tek olduğunu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan, “Türkiye’de 400 iş gününde bugün 1000.  hastamızı tedavi etmiş olduk. Bu hastalarımızdan 99’u engelli hasta. Ayrıca 141 tane büyük ameliyat yapıldı. 142 tane yarısedasyonlu, 618 tane de çocuk hastamızın tedavisini yaptık. Bir anestezi uzmanı ve 3 cerrahi hekim arkadaşımız ameliyatlarda görev alıyor.’’ dedi.    Rektörümüze Banu Direnin’in ameliyatı hakkında bilgiler veren Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Hasan Onur Şimşek, Yrd. Doç. Dr. Umut Demetoğlu, Yrd. Doç. Dr. Özlem Kocatürk, Yrd. Doç. Dr. Burcu Gürsoytrak, Türkiye’de çok az sayıda olan böyle bir hastaneyi Üniversitemize ve ilimize kazandırdığı için de ayrıca kendisine teşekkür etti.    Adnan Menderes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinin genç bir Fakülte olmasına rağmen çok iyi durumda olduğunu ifade eden Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Törün Özer, “Sadece genel ameliyathane anlamında değil, akademik başarı anlamında da birçok üniversiteden öndeyiz. Dus sınavında Türkiye 7.si bizim Fakültemizde, Üniversite tercihleri sıralamasında da  birçok eski üniversite arasında tercih sebebi olarak öne çıkıyoruz. Bu sene 5 TÜBİTAK projemiz var. Tüm hocalarımıza, asistanlarımıza, yardımcı personelimize ve bu başarılı çalışmaların önünü açan Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan’a teşekkür ediyorum.’’ dedi.       Teşekkür konuşmalarının ardından Diş Hekimliği Fakültemizin 1000. tedavisinin şerefine kesilen pasta  tüm davetlilere ikram edildi.     
Ara
8
Meandros Medical and Dental Journal Tubitak Ulakbim Tıp Veri Tabanında Dizinlenmeye Başlamıştır. Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Senem Yiğit Özer ve Üniversitemiz Tıp Fakültesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon  Öğretim Üyesi Prof. Dr.  Yasemin Turan'ın baş editörlüğünü yaptığı Meandros Medical and Dental Journal, TÜBİTAK  ULAKBİM TIP VERİ TABANINDA dizinlenmeye başlamıştır. Daha önce CINAHL, DOAJ, Türk Medline, PROQUEST ve ESCI (Emerging Sources Citation Index) gibi dünyaca tanınan indekslerde yer alan dergimiz Baş Editörleri, bu güzel haberi paylaşmaktan mutluluk duyduklarını ifade ettiler ve sürecin her aşamasında desteğini esirgemeyen Rektörümüz Prof.Dr.Cavit BİRCAN’a teşekkürlerini ve minnetlerini sundular. TÜBİTAK ULAKBİM TR Dizini kapsamında dizinlenen dergimiz, Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı tarafından Doçentlik Başvuru Şartları’nın “Ulusal Makale” maddesinde “ULAKBİM tarafından taranan ulusal hakemli dergilerde yayımlanmış makale” tanımı ile değerlendirme kapsamına alınmıştır. Bununla birlikte, dergimizin “Uluslararası Hakemli Dergi” statüsü devam etmektedir. Doçentlik Sınavına Başvuru Kriterleri gereği http://www.uak.gov.tr/temelalan/TA_Tablo 10_2016E_030313.pdf adresinde 5. Sayfa 3. Maddede yer alan Uluslar arası Hakemli dergiler  ile ilgili puanlaması “5 PUAN” olarak belirtilmiştir (3. Lisansüstü veya  tıpta Uzmanlık Tezlerinden Üretilmiş Yayınlar…Adayın hazırladığı lisansüstü veya tıpta uzmanlık tezleriyle ilgili olmak kaydıyla B bendi) Derginin uzun soluklu ve özverili bir çalışma sonucu şu an ki durumuna geldiğini belirten Dergi Baş Editörleri, özverili çalışmalarından dolayı, derginin şu anki Editörler Kurulu, İstatistik Editörleri ve Danışma Kurulu üyelerine ve önceki dönemlerde Editör/Editörler Kurulu olarak emeği geçen öğretim üyelerine ve yazılarıyla destek olan yazarlara teşekkürlerini ifade ettiler. Online yayınlanan dergiye, http://meandrosmedicaljournal.org adresinden makalelerin tam metinlerine ulaşabilirsiniz.  
Üniversite Haber Merkezi
28
04
Kendi Değerlerimiz”le Türkiye’de İnsan Yetiştirme Politikalarını konuştuk Geleneksel "Kendi Değerlerimiz" adlı söyleşi programı “Eğitim” konu başlığıyla, 27 Nisan 2017 tarihinde Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan’ın moderatörlüğünde Atatürk Kongre Merkezi Maiandros Salonu’nda gerçekleşti.
28
04
Diriliş Konferansları ‘’Muhafazarlık ve Modernlik Arasında Din’’ Temalı Konferansla Devam Etti Üniversitemizde Dirilliş Konferansları kapsamında 27 Nisan 2017 tarihinde düzenlenen, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şaban Ali Düzgün’ün konuşmacı olarak katıldığı ‘Muhafazakarlık ve Modernlik Arasında Din’temalı konferans AİSYEM Salonu’nda yapıldı. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, Genel Sekreter Vekili Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aslan, öğretim üyeleri ve öğrencilerin katıldığı konferans büyük ilgi gördü.
27
04
Bahar Şenlikleri Spor Turnuvalarında Basketbol ve Futbolda Kazanan Takımlar Ödüllerini Aldı 22.Bahar Şenlikleri Kapsamında Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Spor Sahasında 26 Nisan 2017 tarihinde sokak basketbolu ve futbol alanında ödül töreni gerçekleştirildi.
27
04
Davutlar MYO’da Toplu Açılış Töreni Gerçekleşti Üniversitemiz Davutlar Meslek Yüksekokulu (MYO) Aşçılık Programı ek mutfak atölyesi, spor tesisi ve kantini 25 Nisan 2017 tarihinde, Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recai Tunca, Davutlar MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Bertan Akyol, Davutlar Yükseköğrenim Derneği Başkanı Ertan Budak, Davutlar Yükseköğrenim Derneği Üyesi Hayırsever Veli Kutlu, öğretim elemanları ve öğrencilerin katıldığı törenle gerçekleşti.